Przedstawiciele UŚ z wizytą na Uniwersytecie im. Witolda Wielkiego w Kownie

29.04.2022 - 13:46 aktualizacja 05.05.2022 - 09:18
Redakcja: K.S

Od 28 do 29 kwietnia 2022 roku litewska uczelnia świętowała setną rocznicę swojej działalności. Wśród zaproszonych gości znaleźli się reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski (prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej) oraz dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ (koordynatorka projektu Transform4Europe).

Obchody rozpoczęło uroczyste posiedzenie Senatu Vytautas Magnus University (Vytauto Didžiojo universitetas), któremu przewodniczył rektor Uniwersytetu Witolda Wielkiego prof. Juozas Augutis. Wraz z życzeniami przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego złożyli na ręce rektora prof. Juozasa Augutisa okolicznościową grafikę przygotowaną przez dziekana Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji dr. hab. Krzysztofa Bąka, prof. UŚ.

Uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni na uroczysty bankiet. Był on okazją do spotkania, wspólnej rozmowy i wymiany naukowych doświadczeń.

Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie założono w 1922 roku. Pierwotnie pod nazwą Uniwersytet Litewski, pod którą funkcjonował do 1930 roku, był pierwszą uczelnią prowadzącą studia akademickie w języku litewskim. Z okazji 500. rocznicy śmierci księcia Witolda dokonano uroczystej zmiany nazwy instytucji na Uniwersytet im. Witolda Wielkiego, obowiązującą do dziś.

przedstawiciele uczelni, fot. materiały Uniwersytetu Śląskiego