kandydat

Aleksandra Osika – ambasadorka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej

12.10.2022 - 15:14 aktualizacja 30.01.2023 - 13:33
Redakcja: mb

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Aleksandra
Osika

ambasadorka:

Doktorantka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem jej projektu doktorskiego jest rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska Hornsundu (Spitsbergen) we wczesnym i środkowym holocenie (około 10–7 tys. lat temu).

mgr Aleksandra Osika - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Jestem absolwentką geografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i doktorantką Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem mojego projektu doktorskiego jest rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska Hornsundu (Spitsbergen) we wczesnym i w środkowym holocenie (około 10–7 tysięcy lat temu), kiedy klimat Spitsbergenu był cieplejszy niż obecnie, a lodowce osiągnęły minimalny zasięg bądź zanikły. Rozpoznanie stanu środowiska Hornsundu w tym okresie pozwoli na prognozę skutków współczesnego ocieplenia klimatu.

W latach 2020–2022 uczestniczyłam w trzech zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski wyprawach na Spitsbergen oraz w badaniach na Islandii.

Od 2022 roku jestem kierownikiem projektu PRELUDIUM 20 Narodowego Centrum Nauki Rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska południowego Svalbardu podczas Optimum Klimatycznego Holocenu jako wzorca konsekwencji współczesnego ocieplenia klimatu.

W 2020 roku otrzymałam Arctic Field Grant 2020 ze środków Research Council of Norway na realizację badań terenowych na Spitsbergenie.

Niebawem rozpocznę staż doktorski na Uniwersytecie w Zurychu w ramach programu Bekker NAWA 2021.

Interesuję się geomorfologią glacjalną, rekonstrukcją środowiska Spitsbergenu i wszystkim, co związane z Arktyką.

Nagranie filmowe: o swoich wyprawach na Spitsbergen opowiada Aleksandra Osika – ambasadorka Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!