Cedrick Tiako Tima
ambasador kierunku:
Student na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zafascynowany funkcjonowaniem organizacji międzynarodowych. Zawsze jest gotowy, by odkrywać nowe kraje, ludzi i ich kulturę.
Nazywam się Cedrick Auriol Tiako Tima, pochodzę z Kamerunu. Studiuję International Business Law and Arbitration (Prawo międzynarodowe i arbitraż) na Uniwersytecie Śląskim. Zanim jednak rozpocząłem studia na tym kierunku, ukończyłem studia licencjackie z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie – myślałem wtedy nad zostaniem duchownym. Moja pasja do religii zaprowadziła mnie do Azji, gdzie studiowałem filozofię orientu, teologię i antorpologię na Uniwersytecie Ateneo de Manila – jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na Filipinach.
Byłem także misjonarzem w różnych krajach na całym świecie – pracowałem w Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, w Togo, Gabonie, Hong Kongu, Tajlandii i na Filipinach. Rok temu, po otrzymaniu stypendium w ramach programu Erasmus+, przyjechałem do Częstochowy. Tam dowiedziałem się, że jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce znajduje się właśnie w Katowicach – na Uniwersytecie Śląskim. Od razu zapragnąłem dołączyć do grona studentów UŚ. Nie potrafię nawet opisać mojej radości, gdy dowiedziałem się, że zostałem przyjęty na kierunek International Business Law and Arbitration.
Możliwość rozpoczęcia studiów magisterskich na UŚ dała mi odwagę i możliwości, by realizować moje polityczne marzenia. Nierówności ekonomiczne i geopolityczne panujące w mojej ukochanej Afryce sprawiły, że pokochałem prawo. Chciałbym, by zdobyta tutaj wiedza przyczyniła się do rozwoju tego pięknego kontynentu i pozwoliła mi walczyć z tamtejszą korupcją. Studia na kierunku International Business Law and Arbitration pomagają mi zrozumieć zawiłości prawa na lokalnym, regionalnym i międzynarodowym poziomie. Małymi kroczkami dowiaduję się coraz więcej na temat funkcjonowania organizacji międzynarodowych. Swoją pracę magisterską zamierzam napisać na temat funkcjonowania Unii Afrykańskiej. Moje badania nad tą organizacją pomogą mi dowiedzieć się więcej o jej znaczeniu dla rozwoju Afryki i jej mieszkańców. Głęboko wierzę, że silne instytucje kierujące się świadomym poszanowaniem Prawa mogą uczynić świat lepszym miejscem dla całej ludzkości. Wiem, że proces ten nie będzie łatwy, ale ufam moim nauczycielom. Szczególnie chciałbym podziękować dyrektorce kierunku, Pani dr Magdalenie Póltorak za umożliwienie mi uczestnictwa w tej niesamowitej podróży, oraz mojemu promotorowi dr. Markowi Zielińskiemu za czuwanie nad moją pracą dyplomową.
Jako zagorzały fan futbolu, wolny czas spędzam grając w piłkę nożną. Poza tym, kocham też podróżować. Znajomi dali mi ksywkę Magellan, bo zawsze jestem gotowy, by odkrywać nowe kraje, ludzi i ich kulturę. Pozwala mi to budować przyjaźnie z osobami z całego świata – dzięki temu mogę wszędzie poczuć się jak w domu. Jako student zza granicy bardzo doceniam to, że zawsze mogę liczyć na pomoc pracowników Uniwersytetu Śląskiego. Taką społeczność mogę śmiało polecić każdemu! A przyszłym kandydatom chcę powiedzieć jedno – „Nie lękajcie się!”.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!