Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Co po złożeniu dokumentów?

Dostałeś się na studia i złożyłeś wymagane dokumenty na wydziale? Gratulujemy!

Właśnie dołączyłeś do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego! Od tej pory większość spraw będziesz załatwiał, kontaktując się z dziekanatem wydziału.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla nowych studentów, które ułatwią ci pierwsze kroki na naszej uczelni.

Dziekanat wydziału Dziekanat wydziału

Zanim zostałeś przyjęty w poczet studentów UŚ, punkt informacyjny dla kandydatów i system IRK były Twoimi głównymi źródłami informacji. Po przyjęciu na studia i złożeniu dokumentów na wydziale opiekę nad tobą przejmuje dziekanat wydziału. Jeżeli szukasz informacji na temat:

  • programów studiów,

  • harmonogramów zajęć,

  • terminów zjazdów,

  • opłaty za legitymację lub studia,

  • odbioru legitymacji i indeksu,

  • inauguracji roku akademickiego na wydziale,

  • przydziału do grup,

  • terminów rejestracji w systemie USOS,

odwiedź stronę wydziału, na której powinny być podane ważne komunikaty dla studentów I roku, lub skontaktuj się ze swoim dziekanatem wydziału. Wykaz dziekanatów dostępny jest na stronie http://kandydat.us.edu.pl/kontakt-z-dziekanatami.

System USOS System USOS

W momencie wprowadzenia w dziekanacie danych studenta do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS) tworzone jest indywidualne konto studenta w serwisie Centralny Serwer Uwierzytelnienia (CAS).

Za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania będziesz mógł się logować w serwisie USOSweb:

Centralny System Uwierzytelniania – logowanie https://logowanie.us.edu.pl/cas/login

USOSweb – wirtualny dziekanat USOSweb – wirtualny dziekanat

Strona USOSweb – https://usosweb.us.edu.pl/kontroler.php?_action=actionx:news/default

W serwisie USOSweb nie będziesz mógł się zalogować zaraz po złożeniu dokumentów. Dziekanat powinien wprowadzić twoje dane w jak najkrótszym czasie (zazwyczaj jest to do 7 dni od dostarczenia dokumentów), jednak czasami, z różnych przyczyn, dane te są wprowadzane w terminie późniejszym. O dokładne terminy możliwości logowania i rejestracji zapytaj w swoim dziekanacie, np. przy okazji składaniu dokumentów.

Pamiętaj, że w serwisie USOSweb możesz sprawdzić swoje oceny, numer konta bankowego do opłaty za legitymację i indeks, a także uzyskać informację o przyznanych stypendiach czy miejscu w akademiku. Serwis daje też możliwość rejestrowania się na zajęcia, a pracownikom pozwala sprawdzić stan swoich grup zajęciowych, wystawić oceny na zaliczenie lub oceny cząstkowe z kolokwiów.

Kontakt w przypadku problemów z serwisem USOSweb: http://diotsws.us.edu.pl/site/?q=zespol.

UL – rejestracja na lektoraty oraz inne zajęcia UL – rejestracja na lektoraty oraz inne zajęcia

Do serwisu UL będziesz mógł się logować, jak w przypadku USOSweb, za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania.

Serwis UL służy do rejestracji na zajęcia lektoratowe, zajęcia z wychowania fizycznego, a także wszelkiego rodzaju konwersatoria, wykłady monograficzne, seminaria i proseminaria. W rejestracjach obowiązuje jedna zasada:, „ KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY”, dlatego nie zapomnij zaglądać do serwisów USOSweb i UL.

Zapoznaj się również z informacjami na stronie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu http://prac.us.edu.pl/~azs/index.php/studium-wf-i-sportu/onas-swfis.

Koniecznie zapoznaj się z informacją o rejestracji na lektoraty podaną na stronie http://spnjo.us.edu.pl/?q=node/585.

Legitymacja studencka i indeks Legitymacja studencka i indeks

Wszyscy studenci przyjęci na I rok studiów prowadzonych w Uniwersytecie Śląskim (stacjonarnych i niestacjonarnych) otrzymają ELS – – Elektroniczną Legitymację Studencką. Osoby, które są studentami UŚ i posiadają ważną legitymację studencką, a podejmują studia na drugim kierunku studiów, wnoszą tylko opłatę za indeks.

Kandydaci podejmujący studia na dwóch kierunkach wnoszą opłatę za jedną legitymację i dwa indeksy.

Numer konta do wpłaty za legitymację i indeks oraz wysokość opłaty znajdziesz na stronie: http://kandydat.us.edu.pl/elektroniczne-legitymacje-studenckie-i-indeksy.

Pamiętaj, że numer konta do wpłaty za legitymację i indeks jest inny niż numer konta podany podczas rekrutacji w systemie IRK. W sprawie odbioru legitymacji i indeksu kontaktuj się ze swoim dziekanatem na wydziale.

Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli chcesz zamieszkać w akademiku, złóż odpowiedni wniosek w swoim dziekanacie wydziału (zaraz po rekrutacji, wraz z dokumentami składanymi, by zostać przyjętym na studia). Informacje o ofercie akademików, odpłatności i wzory druków znajdziesz na stronie http://student.us.edu.pl/akademiki.

Natomiast informacje o możliwościach uzyskania stypendium, jego wysokości oraz wzory wniosków stypendialnych znajdziesz na stronie http://student.us.edu.pl/pomoc-materialna. Wszystkie wnioski stypendialne możesz składać w swoim dziekanacie wydziału.

Na temat ubezpieczenia zdrowotnego przeczytasz na stronie http://student.us.edu.pl/opieka-zdrowotna

Bliższe informacje uzyskasz również, kontaktując się z Biurem Studenckich Spraw Socjalnych, tel.: 32 359 13 40, 32 359 20 46, 32 359 19 79, 32 359 16 94 , e-mail: bstud@us.edu.pl.

Inauguracja roku akademickiego Inauguracja roku akademickiego

Uroczysta ogólnouczelniana inauguracja roku akademickiego ma charakter symboliczny i stanowi ważne wydarzenie w życiu każdej uczelni. W programie uroczystości przewidziana jest m.in. immatrykulacja zaproszonych studentów I roku oraz wystąpienia zaproszonych przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów UŚ. Wydarzenie to jest transmitowane online przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie: http://telewizja.us.edu.pl/strona/on-line.

Regulamin studiów, tok studiów Regulamin studiów, tok studiów

Jeżeli poszukujesz informacji na temat np. Indywidualnej Organizacji Studiów, urlopów, reaktywacji na studia, przeniesienia koniecznie zapoznaj się z Regulaminem studiów w UŚ.

Zajrzyj także na stronę http://bip.us.edu.pl/tok-studiow-regulamin-z-14052012. Znajdziesz na niej przydatne informacje dotyczące rozmaitych spraw w zakresie odbywania studiów na Uniwersytecie Śląskim.

return to top