Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dominika Walusza – ambasadorka kierunku studiów

12.10.2022 - 15:52 aktualizacja 13.02.2023 - 08:34
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Dominika Walusza

ambasadorka kierunku:

Absolwentka kierunku geografia ze specjalnością GIS (Systemy Informacji Geograficznej) oraz Inżynierii Zagrożeń Środowiskowych

Dominika Walusza – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Dominika Walusza (lat 28) ukończyła kierunki geografia ze specjalnością GIS (Systemy Informacji Geograficznej) oraz inżynieria zagrożeń środowiskowych. Dzięki studiom na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego rozwinęła swoją pasję do podróży. Zaczynając studia na swoim koncie miała zaledwie kilka odwiedzonych krajów, obecnie ma ich 41. 

Swoją pracę inżynierską poświęciła obszarowi arktycznemu. W ramach badań wzięła udział w miesięcznej wyprawie polarnej Uniwersytetu Śląskiego na Spitsbergen. Za pomocą dronów oraz skanera laserowego badała moreny w pobliżu lodowca Hansbreen. 

W pracach licencjackiej oraz magisterskiej zgłębiała temat rozmieszczenia osuwisk w Polsce. Poster dotyczący pracy magisterskiej wygrał w konkursie na najlepszy poster na GIS Day WNP oraz był prezentowany na II Konferencji Kół Naukowych WNP. 

Na uczelni w ramach darmowych dodatkowych zajęć ukończyła różnorodne kursy, między innymi języka angielskiego w zakresie słownictwa specjalistycznego, BHP w górnictwie, podstaw programowania w Python. Otrzymała świadectwo kwalifikacji personelu lotniczego uprawniające do wykonywania lotów bezzałogowym statkiem powietrznym. 

Jako członkini Studenckiego Koła Naukowego GIS brała udział w projekcie digitalizacji mapy geomorfologicznej GOP z 1959 roku oraz uzyskała Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych EPP GIS. Reprezentowała SKN GIS w I Akademickich Mistrzostwach Geoinformatycznych. Promowała nauki geograficzne podczas kolejnych edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz była organizatorką GIS Day w Sosnowcu. 

Była aktywną członkinią stowarzyszenia EGEA, skupiającego studentów geografów z całej Europy – brała udział w seminariach, kongresach i innych wydarzeniach naukowych w Słowenii, Estonii, na Słowacji, Czechach oraz Polsce. Podczas tych wyjazdów jej głównym sposobem przemieszczania się był ten najlepszy na studencką kieszeń – autostop. 

Uczestniczyła w programie Erasmus+ – jeden semestr studiowała na Uniwersytecie w Ostrawie.

Od czasu zakupu samochodu, który przerobiła na minicampera pieszczotliwie zwanym Śpiulkowozem, preferuje niezależne zwiedzanie przeróżnych zakątków Europy. Ułatwia jej to praca zdalna w firmie zajmującej się tworzeniem systemów i aplikacji mapowych (GISPartner sp. z o.o.). 

Od wielu lat trenuje siatkówkę plażową i wraz ze swoją sportową partnerką wykorzystują Śpiulkowóz do podróżowania na turnieje w całej Polsce. W czasach studenckich reprezentowała Uniwersytet Śląski na Akademickich Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej i halowej. Zdobyła także tytuł Mistrzyni Akademickich Mistrzostw Śląska. Za swoje osiągnięcia sportowe została uhonorowana brązową odznaką Akademickiego Związku Sportowego UŚ. 

Za osiągnięcia naukowe i sportowe co roku była doceniana Stypendium Rektora. 

Ustanowiła rekord kobiet w biegu na szczyt Żylety (2:55:88), sosnowieckiej siedziby WNP.

Poza uczelnianymi osiągnięciami sportowymi reprezentowała drużyny drugoligowe w rozgrywkach halowych oraz posiada tytuł kilkukrotnej Mistrzyni Śląska Seniorek w siatkówce plażowej.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top