dr
Dorota Zygadło
ambasadorka kierunku:
Pomysłodawca studiów w zakresie optometrii i optyki okularowej prowadzonych w formie studiów podyplomowych i studiów stacjonarnych (I i II stopnia) na UŚ. W wolnym czasie chętnie oddaje się aktywności fizycznej i kulinarnej.
Biofizyk, optometrysta, dr nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk fizycznych, adiunkt na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Pełni funkcję kierownika Studiów Podyplomowych Kwalifikacyjnych Optometrii prowadzonych na UŚ w Katowicach. Pomysłodawca studiów w zakresie optometrii i optyki okularowej prowadzonych w formie studiów podyplomowych i studiów stacjonarnych (I i II stopnia) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Wykłada szeroko rozumiane zagadnienia z zakresu nauk biofizycznych na kierunku biofizyka (studia stacjonarne I i II stopnia) ze szczególnym naciskiem na problematykę optyki okularowej, optometrii oraz mikroskopii i statystycznej analizy danych medycznych.
Jako optometrysta jest członkiem Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki. Z ramienia PTOO współorganizator konferencji Optometria kliniczna i Optometria pediatryczna, sesji optometrystów w ramach międzynarodowej konferencji Cornea 2020 oraz szkoleń Oczopląs – współpraca specjalistów.
Reprezentuje UŚ w Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Optyki Okularowej i Optometrii, której jest członkiem. Koordynator bezpłatnego cyklu szkoleń (dla słuchaczy na IV semestrze studiów) prowadzonych przez zewnętrznych specjalistów wydelegowanych przez parterów biznesowych.
Koordynator współpracy z partnerami biznesowymi z branży optyki okularowej, optometrii, kontaktologii oraz okulistycznego sprzętu medycznego. Koordynator akcji bezpłatnych badań wzroku na UŚ.
Otrzymała nagrodę z ramienia PTOO za wkład w rozwój optometrii w Polsce, wręczoną na balu 25-lecia PTOO dla reprezentantów uczelni wyższych.
W ostatnich latach zaangażowana naukowo w badanie możliwości wykorzystania mikrospektroskopii konfokalnej Ramana w połączeniu z wielowymiarową analizą statystyczną, a także Mikroskopii Sił Atomowych AFM do oceny materiałów pochodzenia medycznego oraz materiałów węglowych z potencjalnym zastosowaniem w medycynie i przemyśle.
W kręgu jej zainteresowań są zagadnienia na pograniczu biofizyki i optometrii, ale również medycyny sportu. W wolnym czasie chętnie oddaje się aktywności fizycznej i kulinarnej.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!