Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Israel Akinlabi – ambasador kierunku studiów

26.09.2022 - 16:11 aktualizacja 30.01.2023 - 13:48
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Israel Akinlabi

ambasador kierunku:

Współzałożyciel grupy Big-Picture Initiative, stypendysta International Fund for Agricultural Development (2019), Food Systems caravan-West Africa (2020) oraz Swiss National Science Foundation (2021).

Israel Akinlabi – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nazywam się Israel Akinlabi, urodziłem się w Ibadan w Nigerii. Obecnie studiuję biotechnologię roślin na Uniwersytecie Śląskim. Zanim podjąłem studia magisterskie na UŚ, studiowałem agronomię i ogrodnictwo na Uniwersytecie w Ibadan (wiodącym uniwersytecie w Nigerii).

Uważam, że kreatywność, altruizm i umiejętność krytycznego myślenia to elementy, które budują zdrowe społeczeństwo; Wcieliłem więc w życie kilka niezwykle innowacyjnych pomysłów z zakresu przedsiębiorczości. Jestem współzałożycielem grupy Big-Picture Initiative, organizacji promującej zrównoważoną agroekologię wśród rolników, której celem jest poprawa warunków ich życia i złagodzenie skutków kryzysu klimatycznego.

Jestem stypendystą International Fund for Agricultural Development (2019), Food Systems Caravan – West Africa (2020) oraz Swiss National Science Foundation (2021).

Moje zaangażowanie w akcje mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez innowacyjne badania zainspirowało mnie do wolontariatu w kilku organizacjach, takich jak Students’ Farm Research Foundation (Nigeria), The International Association of Students in Agriculture and Related Science (IAAS), Organic Champion League (Nigeria) i SDG Activation Group (Nigeria).
Przed przyjazdem do Polski w 2021 roku pracowałem jako asystent ds. koordynacji wniosków w Biurze Rozwoju Projektów w Międzynarodowym Instytucie Rolnictwa Tropikalnego (IITA). Właśnie w tym instytucie przeprowadziłem swoje badania licencjackie nad hodowlą pochrzynu, ponieważ wierzę, że wykorzystywanie wyników badań w praktyce i komunikacja z rolnikami jest tak samo istotna jak prowadzenie badań. To zmotywowało mnie do odbycia stażu w Biurze Komunikacji (2018) i Bioscience Lab (2019) w IITA.
Uczestniczyłem w wielu konferencjach związanych z rolnictwem, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych.

Studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim pomogły mi zyskać nowe doświadczenia badawcze, podnieść kompetencje laboratoryjne oraz rozwinąć umiejętności analizy. Wszystko to pomoże mi w trakcie pisania pracy doktorskiej.
Uniwersytet Śląski to miejsce, w którym poczułem się mile widziany jako student zagraniczny. Wykładowcy i pracownicy są zaangażowani w pomoc studentom. Ze wszystkimi, z którymi pracowałem, świetnie się dogadywałem, w tym z moją promotorką prof. dr hab. Iwoną Szarejko i moją promotorką pomocniczą dr Miriam Szurman-Zubrzycką z Zespołu Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin. Planuję wykorzystać możliwości, jakie dają nam badania genomiczne, by przyczynić się do łagodzenia wpływu zmian klimatu na uprawy.

Do moich pozaakademickich zainteresowań należą gra w szachy i tenisa stołowego, a także wycieczki krajoznawcze z przyjaciółmi. Kilkakrotnie wziąłem udział w zawodach lekkoatletycznych (bieg na 100 m), w kilku udało mi się nawet zająć I miejsce.

Cieszę się, że podjąłem decyzję, aby to właśnie na Uniwersytecie Śląskim ukończyć studia magisterskie. Rozgłos, jaki tutaj zyskałem (podczas tak krótkiego czasu), sprawił, że rozwinąłem się – nie tylko naukowo, lecz także prywatnie. Chciałbym, aby moja historia pokazała przyszłym kandydatom, że Uniwersytet Śląski pomoże im wydobyć ich wrodzony potencjał, to, co najlepsze, oraz wznieść ich na wyższy poziom.

Przyszłym studentom chcę powiedzieć jedno: bądźcie wytrwali, silni i odważni. Zbudujcie wiele zdrowych relacji i uczcie się jak najwięcej.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top