Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Katarzyna Marcol – ambasadorka kierunku studiów

17.10.2022 - 08:59 aktualizacja 27.10.2022 - 09:57
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr hab.

Katarzyna
Marcol

ambasadorka kierunku:

Etnolog, antropolog kultury pracujący w terenie, gdzie poznaje i opisuje rzeczywistość, próbuje dostrzec i zrozumieć, ile jest sposobów bycia człowiekiem.

Katarzyna Marcol - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Doktor habilitowana w Instytucie Nauk o Kulturze.

Prowadzę zajęcia na kierunku etnologia i antropologia kulturowa oraz na kierunku kultury mediów. Urodziłam się i żyję na Śląsku Cieszyńskim, dlatego od zawsze interesowało mnie zróżnicowanie wyznaniowe, językowe, etniczne, narodowe. Jako człowiek pogranicza wypracowałam w sobie wrażliwość na odmienność i z niegasnącą fascynacją przyglądam się wciąż nowym sposobom „porządkowania” i „udomawiania” przez ludzi nieskończonej różnorodności świata. Najbardziej interesuje mnie to, w jaki sposób przebiega codzienna konfrontacja z niejednorodnością w społecznościach wieloetnicznych. Szukam odpowiedzi na pytanie, jak w społecznościach lokalnych budowana i zachowywana jest ekologia językowo-kulturowa przez ludzi różnie postrzegających i kategoryzujących świat oraz mających odmienne wzory zachowania. Chcę się dowiedzieć, jak na te relacje wpływa polityka, która narusza przecież często wrażliwą tkankę powiązań splątaną przez pokolenia. 

Głównym źródłem wiedzy dla antropologa kultury są badania terenowe, więc rozmawiam z ludźmi, spędzam godziny, dni, tygodnie i lata na obserwacjach, wywiadach, ale też na podglądaniu codziennych interakcji w społecznościach lokalnych. Potrzeba cierpliwości, by zrozumieć, że za pozorną prozą życia kryją się złożone relacje wewnątrzgrupowe, które nadają sens działaniom wspólnoty oraz je porządkują. Potrzeba wiedzy, żeby pojąć, jakie różnice kulturowe wspólnota uznaje za znaczące w relacjach z „innymi” w procesie tworzenia więzi wewnątrzgrupowych. Potrzeba wreszcie empatii, żeby zauważyć, jak wiele wyrzeczeń wymaga utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami, którzy są odmienni językowo, kulturowo, wyznaniowo. Takie kompetencje kształcę u studentów, którzy uczestniczą ze mną w wyjazdach badawczych.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top