kandydat

Michał Klasik – ambasador kierunku studiów

14.10.2022 - 12:52 aktualizacja 27.10.2022 - 10:18
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Michał Klasik

ambasador kierunku:

Współtwórca kolektywu “Bezpośrednio”, zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, rysunku, dźwięku.

dr Michał Klasik - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

dr Michał Klasik – ambasador kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Współtwórca kolektywu Bezpośrednio, zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, rysunku, dźwięku.

Michał Klasik, urodzony w 1978 roku w Rybniku. Absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W 2010 roku uzyskał dyplom z rzeźby oraz dyplom dodatkowy z ceramiki. W 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki w swojej macierzystej uczelni na podstawie pracy zatytułowanej Mimo negocjacji nie udało się osiągnąć zawieszenia broni

W 2015 roku jego praca została zakwalifikowana w kategorii rzeźba do finału weneckiego konkursu Arte Laguna Art Prize. W latach 2016–2018 kurator Galerii 36,6 w Cieszynie. Współorganizator Festiwalu ARt+ w Cieszynie (2016, 2017, 2018). Współtwórca projektu badawczego Dźwięki Ziemi w Katedrze Ceramiki Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie prowadzi zajęcia w ramach przedmiotu działania przestrzenne w Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

„To co mam przed oczami nie jest tym co zobaczyłem”.

Doświadczenie prowokuje mnie do działania, do podjęcia próby przeniesienia go w realną konstrukcję. Czy jest to obiekt, rzeźba, przestrzeń dźwiękowa, instalacja, performance… Staram się, żeby na powrót stanowiły propozycję doświadczenia dla innych, a w następstwie prowokowały refleksję. Istotnym tematem jest dla mnie Ziemia i stosunek do niej – ciągłe konstytuowanie „własnego” miejsca, także ciało jako stała korespondencja z materią i jej odczuwaniem, jej część.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!