Patrycja Ziętara
ambasadorka kierunku:
Zajmuje się badaniami nad sirtuinami (zwanymi enzymami długowieczności) oraz nanocząstkami. „Robienie nauki” to jej pasja. Biega i interesuje się muzyką.
Moja przygoda z Uniwersytetem Śląskim zaczęła się w 2016 roku, kiedy to podjęłam studia licencjackie, a trzy lata później magisterskie, na kierunku biotechnologia. W trakcie studiów miałam okazję brać udział w licznych konferencjach, byłam i jestem zaangażowana w akcje promujące uczelnię i organizację edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach.
Osoby, które spotkałam na swojej drodze, zaraziły mnie swoją pasją do nauki, dlatego też obecnie jestem doktorantką w dziedzinie nauk biologicznych w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego.
Uczelnia niejednokrotnie doceniała moje zaangażowanie w studia i życie akademickie, zawsze mogłam też liczyć na wsparcie. Na studiach magisterskich stałam się częścią Zespołu Nanotoksykologii. To w jego ramach po raz pierwszy pracowałam z nanocząstkami. Obecnie pod opieką promotor i promotor pomocniczej zajmuję się badaniami nad sirtuinami (zwanymi enzymami długowieczności) oraz nanocząstkami. Śmiało mogę powiedzieć, że „robienie nauki” to pasja i przyjemność – jestem na dobrej drodze do wieloletniej przyjaźni z nauką.
Piastowałam funkcję wiceprzewodniczącej Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Przyrodniczych w Katowicach (2019–2021). Jestem członkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Studentów UŚ na kadencję 2020–2024.
Angażowałam się w przygotowanie IX Ogólnopolskiej Nocy Biologów organizowanej przez WNP UŚ (2020).
Jestem autorką filmu promującego Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Jestem współautorką prezentacji pod tytułem Eight Years of Cydalima perspectalis in Poland – From the First Finding to the Status of Invasive Species (z Mirosławem Nakoniecznym, Pawłem Beresiem, Marią Augustyniak, Patrycją Ziętarą, Łukaszem Kontowskim i Michałem Grzbielą) przedstawionej na konferencji online 1st International Electronic Conference on Biological Diversity, Ecology and Evolution (2021).
Otrzymałam nagrodę dla najlepszego absolwenta Uniwersytetu Śląskiego (2021) oraz nagrodę publiczności na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej NATURE Polish Scientific Conference (2022). W 2022 roku zajęłam III miejsce w konkursie na prezentację posteru (Ocena toksyczności tlenku grafenu z różnych źródeł pochodzenia z użyciem standardowych biotestów).
Lubię biegać i interesuję się muzyką.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!