Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Miriam Szurman-Zubrzycka – ambasadorka kierunku studiów

26.09.2022 - 16:05 aktualizacja 15.04.2024 - 12:19
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr

Miriam Szurman-Zubrzycka

ambasadorka kierunku:

Organistka grająca na jednych z najstarszych w Katowicach (100-letnich), pięknych, koncertowych, 52-głosowych organach.

Miriam Szurman-Zubrzycka – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Od dziecka interesowała mnie przyroda i wiedziałam, że z tą dziedziną chciałabym związać swoją przyszłość. Do głowy by mi wtedy nie przyszło, że zostanę genetykiem zbóż. 

Z Uniwersytetem Śląskim związana jestem już od czasu studiów. To tutaj studiowałam biotechnologię – obroniłam pracę licencjacką i magisterską. W Katedrze Genetyki realizowałam swoje badaniach w ramach pracy doktorskiej, a obecnie w Zespole Genetyki i Genomiki Funkcjonalnej Roślin Użytkowych zajmuję się między innymi badaniem mechanizmów naprawy uszkodzeń DNA i toksycznością aluminium w zbożach. 

Nie znaczy to, że całą swoją edukację i dotychczasowe życie zawodowe spędziłam w jednym miejscu. Studiowanie na UŚ umożliwiło mi wyjazd w ramach wymiany studenckiej na pół roku do Danii, w ramach studiów doktoranckich i w późniejszym okresie odbywałam również staże we Włoszech (Uniwersytet Boloński) i w Niemczech (IPK, Gatersleben). Prowadziłam szkolenia z mutagenezy w Peru i RPA. Miałam również okazję uczestniczyć w wielu konferencjach na całym świecie (byłam prelegentem między innymi na prestiżowej konferencji PAG w USA) i nawiązałam wiele interesujących współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi naukowcami. 

UŚ daje ogromne możliwości! Jak na genetyka przystało, fascynuje mnie DNA i wszystko, co „genetyczne”, a praca umożliwia mi rozwijanie zainteresowań oraz dzielenie się nimi z innymi. 

Prowadzę zajęcia dla studentów na kierunkach: biologia, biotechnologia i ochrona środowiska, a dla studentów zagranicznych na kierunku biotechnology, oraz dla doktorantów. 

Oczywiście posiadam też inne pasje poza genetyką. Dzięki temu, że rodzice zapisali mnie w dzieciństwie do szkoły muzycznej, zaszczepili we mnie miłość do muzyki. Od poniedziałku do piątku (a czasami także w weekendy) pracuję jako adiunkt na UŚ, realizując swoją największą pasję, natomiast niedzielami przemieniam się w… organistkę. Mam przyjemność grać na jednych z najstarszych w Katowicach (stuletnich) pięknych koncertowych organach (52-głosowych).

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top