Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Magdalena Opała-Owczarek – ambasadorka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej

13.10.2022 - 17:04 aktualizacja 26.10.2022 - 12:22
Redakcja: mb

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ

ambasadorka:

Klimatolog, dendroklimatolog, paleogeograf. W pracy naukowej zajmuje się badaniami wykorzystującymi przyrosty roczne drzew i krzewów w rekonstrukcji zmian środowiska przyrodniczego, przede wszystkim warunków klimatycznych.

Magdalena Opała-Owczarek - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Magdalena Opała-Owczarek jest klimatologiem, dendroklimatologiem, paleogeografem.

Urodziła się i mieszka w Katowicach, a swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Śląskim, gdzie pracuje jako profesor uczelni, prowadzi zajęcia ze studentami, między innymi na temat zmian klimatu, metod jego monitoringu i rekonstrukcji oraz zagrożeń klimatycznych. W pracy naukowej zajmuje się badaniami wykorzystującymi przyrosty roczne drzew i krzewów w rekonstrukcji zmian środowiska przyrodniczego, przede wszystkim warunków klimatycznych.

W tym roku mija 10 lat od obrony doktoratu dotyczącego rekonstrukcji warunków klimatycznych Górnego Śląska na podstawie drewna historycznego. Prace nad kroniką klimatu Górnego Śląska zapisaną w słojach drzew są jednak ciągle aktualizowane.
Zajmowała się datowaniem dendrochronologicznym zabytków z regionu Śląskiego – sukcesywnie zbierane przez nią próbki drewna umożliwiają rozbudowywanie chronologii przyrostowej dla Śląska.

Była uczestnikiem szeregu ekspedycji badawczych, pobierała próbki do badań dendroklimatologicznych w różnych częściach świata, między innymi w Górach Skandynawskich, Pamirze, na Wyżynie Armeńskiej, w północnej Kanadzie. Aktualnie jej badania koncentrują się głównie w Arktyce: na Islandii, Grenlandii i Spitsbergenie. Uczestniczyła w stażach i wizytach studyjnych w najważniejszych laboratoriach dendrochronologicznych na świecie, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii i Szwecji.

Jest autorką licznych publikacji dotyczących zmian klimatycznych ostatniego tysiąclecia w miejscach uznawanych za najbardziej wrażliwe na współczesne przemiany środowiska przyrodniczego, tzn. w Azji Środkowej i Arktyce, a także na temat wykorzystania przyrostów rocznych drzew do biomonitoringu obszarów zurbanizowanych.

Praca na Uniwersytecie Śląskim to realizacja jej pasji, do których należą podróże po świecie, architektura drewniana, stare drzewa, historia odkrywania obszarów polarnych. Bezpośrednie obserwacje przyrody pozwalają jej nie tylko odkrywać sposób funkcjonowania środowiska przyrodniczego, lecz także odnajdywać miejsce człowieka w szybko zmieniającym się świecie.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top