Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Z Uniwersytetem możesz więcej! Dołącz do społeczności Uniwersytetu Śląskiego

15.04.2025 - 15:29 aktualizacja 16.04.2025 - 11:11
Redakcja: MD
Studia są jednym z najbardziej przełomowych i fascynujących momentów w naszym życiu – pozwalają kształtować myślenie o otaczającym nas świecie, poszerzać horyzonty czy poznawać inspirujące idee. To świetna okazja do zawierania trwałych przyjaźni oraz szansa, by w atmosferze bezpieczeństwa i swobodnego sprawdzania różnych możliwości usamodzielnić się i samemu decydować o swojej przyszłości – bez obaw i uprzedzeń, a zarazem z gotowością na stawienie czoła kryzysom, przeciwnościom i innym wyzwaniom współczesnego świata. 

Na uczelni tak, jak nigdzie indziej, możesz przeżyć wspaniałą przygodę – odnaleźć swoje miejsce w studenckiej społeczności i za sprawą podobnych doświadczeń poczuć się częścią większej wspólnoty. Studia to nie tylko nauka i zdobywanie wiedzy – to przede wszystkim odkrywanie siebie poprzez udział w licznych wydarzeniach, projektach, konkursach czy wielu innych inicjatywach. Wybór dalszej edukacji to również inwestycja w przyszłość – możliwość wyboru wymarzonej ścieżki kariery, a nawet rozeznania się w coraz to nowych i atrakcyjnych zawodach i profesjach poszukiwanych na zmieniającym się rynku pracy. 

To wszystko i wiele, wiele więcej znajdziesz na Uniwersytecie Śląskim – uczelni gwarantującej szerokie możliwości i wsparcie, a przede wszystkim rozwój i zdobywanie wiedzy na najwyższym poziomie. Przekonaj się, że nauka to nowy przemysł Śląska!

Wybierz coś dla siebie!

Na Uniwersytecie Śląskim masz do wyboru blisko 90 kierunków studiów I i II stopnia oraz jednolitych magisterskich – od nauk humanistycznych, społecznych i prawnych (np. arteterapia, prawo w biznesie, przedsiębiorczość, logopedia, kultury mediów, doradztwo filozoficzne i coaching), przez nauki przyrodnicze (np. biotechnologia, geologia), aż po nauki eksperymentalne czy sztukę. 

Wśród proponowanych programów znalazło się siedem w języku angielskim (m.in. Międzynarodowe prawo gospodarcze i arbitraż czy Międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji), które pozwalają rozwinąć kompetencje językowe, jak również stanowią atrakcyjną ofertę dla kandydatek i kandydatów z zagranicy. 

Stwórz indywidualną ścieżkę kształcenia

Nie musisz jednak trzymać się sztywnych ram i ograniczać do jednego wyboru – eksperymentuj! Gdy już zdecydujesz, który kierunek najbardziej Ci odpowiada, możesz uzupełniać swoją wiedzę w ramach Nowej Koncepcji Studiów – to jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie wzorowane na amerykańskim systemie dydaktyki akademickiej, w ramach którego masz możliwość swobodnego wyboru dodatkowych, ogólnouniwersyteckich przedmiotów, a co za tym idzie, ukończenia studiów z unikatowym zestawem kompetencji.

Jak to wygląda w praktyce? Co jakiś czas będziesz uczestniczyć we wspólnych przedmiotach ze studentkami i studentami innych kierunków. I tak np. prawnicy mogą dowiedzieć się co nieco o fizyce, biolodzy mają okazję przyjrzeć się bliżej historii sztuki, a filolodzy mogą zgłębić świat technologii informatycznych. 

Co więcej, uczelnia daje możliwość łączenia kilku kierunków w ramach Indywidualnych Studiów Międzydziedzinowych (ISM). To szansa, by otrzymać podwójny dyplom, zrealizować własny pomysł na studiowanie i w pełni rozwinąć swoje naukowe zainteresowania, w czym wspierać Cię będzie doświadczony tutor – indywidualny opiekun naukowy. Ponadto na ISM będziesz uczestniczyć w cyklu zajęć w ramach dodatkowych modułów, takich jak „Tutoring naukowy” – dotyczący Twojej współpracy z tutorem – czy „Problemy niejednorodne” – Twoim zadaniem będzie opracowanie projektu mającego na celu rozwiązywanie wyzwań, przed którymi stoi społeczeństwo.

A nawet jeśli na studiach I stopnia wybierzesz jeden kierunek – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać inną ścieżkę na studiach II stopnia! Pomożemy Ci rozeznać, jaki wybór będzie w Twoim przypadku najkorzystniejszy – czy warto pozostać na tym samym kierunku i zgłębiać zdobyte kompetencje i wiedzę, czy lepiej otworzyć się na coś nowego i wzbogacić się o zupełnie nowe doświadczenia.

Studenci na tle Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego
fot. Szymon Nawrat
Studentka i student siedzący przy aparaturze laboratoryjnej
fot. Szymon Nawrat

Z nami możesz więcej!

Wiele naszych studentek i studentów decyduje się kontynuować edukację i rozwijać karierę naukową na studiach doktoranckich oraz studiach podyplomowych. Po uzyskaniu tytułu magistra możesz ubiegać się o miejsce w Szkole Doktorskiej, by pod okiem doświadczonego promotora prowadzić badania i przygotować się do roli badacza, nauczyciela akademickiego, specjalisty oraz sprawnego administratora wiedzy, jak również pogłębić wybraną dziedzinę w ramach podyplomowych studiów dotyczących m.in. przygotowania do wykonywania zawodu nauczyciela, administracji i zarządzania, wiedzy o regionie, prawa w ochronie zdrowia czy zarządzania marką.

Pomagamy na każdym kroku

Wydziały UŚ mieszczą się w czterech miastach akademickich: Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i Cieszynie. W Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie znajdziesz osiedla akademickie z szeroką ofertą domów studenckich. Dogodna lokalizacja oraz przystępne cenowo miejsca zwiększają komfort studiowania i pozwalają w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez uczelnię.

Zależy nam na tym, by Uniwersytet Śląski był otwarty i dostępny dla każdego. W ramach Indywidualnego Dostosowania Studiów (IDS) zapewniamy wsparcie osobom z niepełnosprawnościami, takie jak osobisty asystent, tłumacz języka migowego czy zmiany form egzaminów. Z kolei poprzez Indywidualną Organizację Studiów (IOS) ułatwiamy planowanie zajęć studentkom i studentom, którzy np. łączą ze sobą więcej kierunków studiów, a także pomagamy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W każdym momencie masz również możliwość skorzystania z pomocy prawnej i psychologicznej.

Zaplanuj sukces już na starcie!

Jeszcze przed rozpoczęciem studiów oferujemy wsparcie w zakresie doradztwa zawodowego – pomożemy Ci wybrać kierunek studiów zgodny z Twoimi zainteresowaniami, oczekiwaniami i potrzebami. Z kolei jako student/studentka możesz liczyć na wsparcie w zakresie wyboru dalszej ścieżki zawodowej i rozwoju przyszłej kariery.

Na Uniwersytecie działa Biuro Karier, które m.in. organizuje spotkania z potencjalnymi pracodawcami, pomaga w wyborze miejsca praktyk studenckich czy zawodowych w dużych firmach i instytucjach – takich jak Tauron, ING, Orlen, HyperView, Transparent Games, Soft-Projekt, DL Invest Group, Testspring czy Polska Agencja Przedsiębiorczości – a także zapewnia doradztwo kariery i konsultacje. 

Światowa nauka na wyciągnięcie ręki

Wybierając studia na Uniwersytecie Śląskim, staniesz się częścią wyjątkowej naukowej wspólnoty, która realizuje działania na europejską i światową skalę.

Poszerzaniu horyzontów naszych studentek i studentów w dużej mierze służą inicjatywy realizowane wraz z zagranicznymi uczelniami. Uniwersytet Śląski od lat współtworzy prestiżowy uniwersytet europejski w ramach sojuszu Transform4Europe, który pozwoli Ci korzystać z międzynarodowego kampusu, realizować projekty ze studentkami i studentami wszystkich 11 uczelni sojuszu, brać udział w zajęciach i wyjazdach zagranicznych oraz wizytach studyjnych, rozwijać przedsiębiorcze myślenie i kompetencje językowe, poznawać inne kultury czy uczestniczyć w międzynarodowych inicjatywach, takich jak Festiwale Kultury Europejskiej. A jeśli marzą Ci się zagraniczne studia lub praktyki – masz szansę zrealizować ten pomysł w ramach programu Erasmus+, wybierając miejsce wyjazdu spośród kilkudziesięciu krajów w Europie i na świecie.

Studenci pracujący w laboratorium
fot. Szymon Nawrat
Rektorat Uniwersytetu Śląskiego
fot. Julia Agnieszka Szymala

Jesteśmy stolicą śląskiej nauki!

To właśnie Uniwersytet Śląski jest liderem organizowanego już od ośmiu edycji Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice – jednego z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie, gromadzącego co roku dziesiątki tysięcy pasjonatek i pasjonatów nauki. O tym, jak wielki potencjał naukowy mają Katowice, świadczy również prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 – UŚ stał się liderem tej inicjatywy, która zainicjowała transformację regionu poprzez naukę.

Przekraczamy granice znanego świata

Na naszym Uniwersytecie działa wiele centrów, instytutów oraz jednostek badawczych, w których naukowczynie i naukowcy dokonują przełomowych odkryć – chociażby ostatnio nasze biotechnolożki opatentowały sposób na ochronę upraw rzepaku przed niektórymi patogenami poprzez zastosowanie specjalnych szczepów bakterii.

W Międzynarodowej Środowiskowej Szkole Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych masz szansę dołączyć do interdyscyplinarnych badań środowiska przyrodniczego Arktyki i Antarktyki na najwyższym światowym poziomie, m.in. w nowo powstałym Centrum Logistyczno–Naukowym na Svalbardzie BERA.

Wybierając studia w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, możesz uczyć się pod okiem kadry o najwyższym dorobku artystycznym i naukowym na kierunkach związanych z realizacją i produkcją filmową czy zarządzaniem kreatywnym, a jako absolwentka/absolwent masz szansę dołączyć do czołówki artystów i specjalistów filmowych w naszym kraju – tak jak Alicja Grawon-Jaksik, dyrektorka ds. produkcji Netflixa, współtwórcy filmu Strefa interesów nagrodzonego dwoma Oscarami czy Bartłomiej Błaszczyński, którego etiuda Złamanie otwarte znalazła się wśród finalistów Studenckiego Oscara.

Dzięki Centrum Badań Groznawczych przekonasz się, jak prężnie rozwijają się w Polsce badania z dziedziny groznawstwa, w Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami zobaczysz, jak prowadzone są badania nad technologiami w perspektywie humanistycznej, a w Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich zgłębisz historię i kulturę średniowiecznej Skandynawii oraz Anglii.

Na naszym Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych prowadzone są badania m.in. nad zastosowaniem nanotechnologii, poszukiwaniem leków przyszłości, zastosowaniem sztucznej inteligencji, opracowywaniem alternatywnych źródeł energii czy produkcją materiałów polimerowych. Z kolei Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji pozwoli Ci rozwinąć artystyczne talenty – od ołówka, pędzla, i sztalugi, przez muzykę i taniec, aż po projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej – które później zaprezentujesz w ramach licznych wystaw (takich jak Międzynarodowe Triennale Grafiki), etiud tanecznych, koncertów (np. podczas Cieszynaliów) czy maratonów tworzenia gier wideo (m.in. Silesia Game Jam). A to tylko niewielki ułamek działań naukowo-badawczych prowadzonych na UŚ!

Wspieramy rozwój młodych!

Dzięki wspomnianym inicjatywom Uniwersytet Śląski jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem badawczym, oferującym coraz lepsze możliwości realizowania projektów naukowych już od pierwszego roku studiów

O tym, jak ważne jest dla nas wspieranie młodych naukowczyń i naukowców od początku ich kariery, świadczą chociażby takie inicjatywy jak Fundusz Talentów – program skierowany do olimpijczyków oraz finalistów olimpiad, konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich (w tym sportowych) – czy „Dziki indeks Uniwersytetu Śląskiego” – konkurs na esej, w ramach którego opiszesz swoją motywację do podjęcia studiów i zyskasz szansę, by zapewnić sobie miejsce na wybranym kierunku studiów.

Pomagamy osiągnąć wyznaczone cele i wymarzone sukcesy sportowcom, działaczom społecznym, artystom i osobom uzdolnionym we wszelkich innych dziedzinach. Z nami pobijesz kolejne rekordy, dotrzesz na szczyt i zmienisz otaczający Cię świat na lepsze – kto wie, może zostaniesz olimpijką/olimpijczykiem jak nasza szpadzistka Alicja Klasik?

Młodzi zdobywają świat!

Z myślą o młodych utalentowanych uczniach i studentach działamy również na szerszą skalę – w 2024 roku byliśmy organizatorami międzynarodowych finałów konkursów nastawionych na wspieranie młodych pasjonatek i pasjonatów nauki z całego świata: gościliśmy ponad 140 uzdolnionych uczennic i uczniów z 37 krajów świata w ramach European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) oraz 104 młodych naukowczyń i naukowców w ramach EU TalentOn.

Rozwijaj pasje i odkrywaj nowe talenty! 

Swoje naukowe kompetencje i zainteresowania możesz również rozwijać w ramach blisko 140 różnorodnych kół naukowych oraz mediów akademickich. Jeśli myślisz o karierze dziennikarskiej lub po prostu chcesz zobaczyć, jak wygląda praca w redakcji czasopisma czy radia – stoją przed Tobą otworem m.in. Magazyn Studentów Uniwersytetu Śląskiego „Suplement” oraz Studenckie Radio „Egida”, które od tego roku nadaje audycje w ramach Radia DAB+. A jeśli będziesz mieć pomysły na własne inicjatywy, zachęcamy, by realizować je np. w spinPLACE – nowoczesnym, dobrze wyposażonym miejscu do coworkingu i spędzania czasu między zajęciami.

Dołącz do nas!

Bez względu na to, jakie masz zainteresowania i w jakim kierunku chcesz się rozwijać – na Uniwersytecie Śląskim spełnisz swoje naukowe plany i marzenia, a nawet sięgniesz dalej!

Przed Tobą pierwszy krok – sprawdź naszą ofertę studiów i wybierz coś dla siebie!

Z Uniwersytetem możesz więcej!

Wystawa "Gaja: podczas Śląskiego Festiwalu Nauki - widok na kulę ziemską trzymaną w rękach dziewczyny
fot. Wojtek Korpusik
Śląski Festiwal Nauki - widok na przestrzeń festiwalu
fot. Wojtek Korpusik
return to top