Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Katarzyna Krasoń – ambasadorka kierunku studiów

15.09.2022 - 13:21 aktualizacja 10.11.2022 - 16:31
Redakcja: AJS

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

prof. dr hab.

KATARZYNA KRASOŃ

ambasadorka kierunku:

Profesor tytularny w dziedzinie nauk społecznych, założycielka Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach, współtwórczyni teatru ruchu w Akademii Muzycznej w Katowicach.

prof. dr hab. Katarzyna Krasoń – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Profesor tytularny – w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego;
II etat w Akademii Muzycznej w Katowicach w Katedrze Muzykoterapii

Absolwentka Wydziału Rytmiki Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, magister pedagogiki (Uniwersytet Śląski w Katowicach), doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (UŚ, Wydział Filologiczny), doktor habilitowany w dziedzinie nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki – dydaktyka (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Studiów Edukacyjnych), profesor tytularny w dziedzinie nauk społecznych (nominacja Prezydenta RP z dnia 23 czerwca 2015). 

Członkini Honorowa i Ekspert Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”, członkini Sekcji Edukacji Elementarnej KNP PAN w kadencji 2020–2023, członkini Sekcji Pedagogiki Sztuki KNP PAN w kadencji 2020–2023, ekspert Zespołu Odwoławczego Polskiej Komisji Akredytacyjnej, członkini Rady Redakcyjnej serii wydawniczej „Edukacja dla mądrości” Uniwersytetu Łódzkiego, Associate Editor czasopisma „The New Educational Review”, jedynego polskiego pedagogicznego czasopisma o zasięgu międzynarodowym, indeksowanego w bazie SCOPUS.

Założycielka Centrum Ekspresji Dziecięcej przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach (2003). Organizuje Ogólnopolskie Festiwale Ekspresji Dziecięcej (coroczne edycje w latach 2003–2019) oraz Ogólnopolskie Konferencje Naukowe „Sztuka i Edukacja, Edukacja przez Sztukę”. 

Od 2008 roku tworzy teatr ruchu w Akademii Muzycznej w Katowicach ze studentami specjalności muzykoterapia oraz na Uniwersytecie Śląskim – ze studentami międzyuczelnianego kierunku arteterapia. Jest autorką spektakli wystawianych na deskach między innymi Teatru Witkiewicza w Zakopanem, katowickich Teatru Korez i Teatru Cogitatur, a także Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego. Napisała również książkę poświęconą teatrowi (Cielesność aktu tworzenia w teatrze ruchu. Integracja sztuki i edukacji w rozwoju i transgresji potencjału człowieka, 2013).

Jej zainteresowania badawcze to edukacja i wychowanie przez sztukę, zwłaszcza film, muzykę, teatr i taniec, zarówno w wymiarze odbiorczym, jak i twórczym czy terapeutycznym. Zajmuje się problematyką przekładu intersemiotycznego i wizualizacji przestrzennej. Jest twórczynią metody kinestetycznej interpretacji poezji stosowanej w edukacji oraz koncepcji. Współtworzy program międzyuczelnianego kierunku studiów licencjackich arteterapia, prowadzonego przez UŚ, ASP i AM w Katowicach oraz uczestniczy w projektach realizowanych w ASP w Katowicach, których efektem są dwie publikacje z 2022 roku: Z sobą i o sobie – czyli spotkanie z pacjentem (tom 1) oraz Artyfikacja jako strategia aktywizacji twórczej seniorów

Autorka 24 monografii naukowych, także standaryzowanego narzędzia diagnostycznego – Skala Postaw Twórczych i Odtwórczych (SPTO). Napisała ponad 165 artykułów i rozdziałów w tomach zbiorowych. Uczestniczyła czynnie w konferencjach naukowych (między innymi w Helsinki, Londynie, Erfurcie, Wilnie, Nitrze, Sewilli i Walencji).

Miłośniczka kina, zwłaszcza filmów nieoczywistych pedagogicznie, obrazów akcji i science fiction. Szczególną atencją darzy uniwersum Gwiezdnych wojen – a mistrza Yodę postrzega jako niedościgłego znawcę procedur edukacyjno-wychowawczych. Napisała na ten temat książkę: Padawanika. Przebudzenie mocy w doświadczeniu zapośredniczonym. Studium o filmie, wychowaniu i wsparciu rozwoju (2020).

Zapalona narciarka – choć narciarstwo uprawia jedynie na poziomie amatorskim. Nie wyobraża sobie funkcjonowania w otoczeniu bez roślin, sadzi drzewa, które sama wyhodowała z nasion lub sadzonek, przeciwstawiając się ogólnej tendencji do wycinania drzew i zamieniania świata w betonowe pustkowie. Ratuje rośliny, którym nikt nie daje już szansy. Zaprzyjaźniona z żółwiem stepowym, pomieszkującym wiosną i latem na tarasie jej mieszkania.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top