dr
Witold Mandrysz
ambasador kierunku:
Doktor nauk humanistycznych. Naukowo interesuje się m.in. dialogiem obywatelskim, organizowaniem społeczności lokalnej oraz mniejszościami etniczne i kulturowymi. Pasjonat sztuk walki oraz jazdy motocyklem.
Jestem absolwentem Uniwersytetu Śląskiego. W ramach Studium Pracy Socjalnej Instytutu Socjologii w ukończyłem studia I stopnia na kierunku praca socjalna i studia II stopnia na kierunku socjologia. W 2007 roku uzyskałem stopień doktora nauk humanistycznych i zostałem zatrudniony w Studium Pracy Socjalnej w Instytucie Socjologii na stanowisku dydaktyczno-badawczym.
Główne obszary moich zainteresowań badawczych to: dialog obywatelski, partycypacja, kapitał społeczny, organizowanie społeczności lokalnej, ekonomia społeczna, praca socjalna, mniejszości etniczne i kulturowe, itp. W Instytucie Socjologii byłem zaangażowany w realizację krajowych i międzynarodowych projektów badawczych, między innymi: Organised Civil and European Governance (CivGov), Citizenship, Identity and Diversit in the EU.
W latach 2010–2017 byłem członkiem zespołu projektowego w ramach międzynarodowej sieci badawczo-naukowej Network for Comparative Research on Professions (N-CORP) (finansowanie w ramach grantu Banku Szwecji), w latach 2014–2017 – zespołu badawczego w ramach międzynarodowego projektu badawczego RESCuE – Patterns of Resilience during Socioeconomic Crises among Households in Europe.
Biorę udział w międzynarodowych projektach edukacyjnych: Master in Social Work and Social Economy „SOWOSEC” (w ramach tego programu przygotowano wspólny program nauczania w zakresie praca socjalna i ekonomia społeczna – joint degree study programme), jestem koordynatorem programu CEEPUS w Studium Pracy Socjalnej Central European Exchange Program for University Studies.
Pasjonują mnie sztuki walki. Po latach poszukiwań mojej własnej drogi w tym zakresie związałem się z sekcją aikido Uniwersytetu Śląskiego i Klubem Kazoku. Udało mi się osiągnąć poziom mistrzowski i I dan w aikido.
Lubię aktywność fizyczną. Uprawiam żeglarstwo, wędrówki górskie czy swawolne podrygiwanie na koncertach rockowych.
Od wielu lat jestem zapalonym motocyklistą i choć nie należę do fanów znacznych prędkości, to poczucie wolności i możliwość pozostawania ze swymi myślami sam na sam, którego doznaję podczas jazdy na motocyklu, pozwalają mi się zresetować, uciec od codzienności, ale również przemyśleć różne kwestie, na których rozważanie zazwyczaj po prostu nie mam czasu.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!