Podziękowanie dla wspólnoty Uniwersytetu Śląskiego za wsparcie i pomoc dla Ukrainy

04.03.2022 - 16:39 aktualizacja 11.03.2022 - 11:48
Redakcja: K.S

Szanowni Państwo,

w pierwszych godzinach, kiedy Rosja dokonała agresji na Ukrainę, towarzyszyło mi – a z pewnością także większości z Was – poczucie gniewu i bezradności. Cóż bowiem mogą uczynić ludzie Uniwersytetu, których profesja jest pokojowa i bardzo odległa od tego, co dzieje się na polach bitew? Cóż mogą uczynić, aby przeciwdziałać złu, zniszczeniu i śmierci.

I niemal natychmiast ta bezradność obróciła się w pewność – właśnie dzięki Wam – że możemy zrobić bardzo wiele. Od pierwszych godzin, kiedy pojawili się na terenie naszych kampusów uciekinierzy z terenów wojny – ukraińscy obywatele, nasi studenci, ich rodziny, ale także przedstawiciele innych narodów, którzy studiowali lub pracowali na Ukrainie, a wojna dotknęła ich i groziła utratą życia – natychmiast spotkała ich Wasza pomoc.

Skala tej pomocy jest wzruszająca i wciąż rośnie w rozmaitych odmianach – pomocy materialnej, pomocy rzeczowej, rady, wsparcia eksperckiego, tłumaczenia. W każdym kłopocie mogliśmy liczyć na Waszą pomoc i zaangażowanie. Uniwersytet dzięki Wam objawił swoją najwspanialsze oblicze. Pokazał się jako instytucja i wspólnota, której wielkość, rola i możliwości wykraczają daleko poza główne misje, jakimi są tworzenie wiedzy i nauczanie jej studentów. Okazało się, że nasze moce sprawcze są o wiele, wiele większe i dziś możemy je obrócić na pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

Kieruję do Państwa wyrazy wdzięczności, podziękowania i dumy z nas, jako Uniwersytetu i społeczności, która dowodzi, że wartości, które wyznaje, są realizowane w praktyce. Dziękuję za to. Nie ustawiajmy w tej pomocy, najpewniej będzie jej potrzeba jeszcze długo.

Dziękuję.

Ryszard Koziołek

Wystąpienie prof. Ryszarda Koziołka – rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Materiał wideo:

Nagranie z podziękowaniem dostępne jest również na kanale: https://youtu.be/5TA-KMWuGuw.

Jeśli chcesz pomóc obywatelom Ukrainy, możesz wesprzeć działania pomocowe Uniwersytetu Śląskiego w sposób finansowy i rzeczowy:

Zbiórka na pomoc medyczną dla Ukrainy

Dzięki wspólnej inicjatywie Uniwersytetu Śląskiego oraz Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi pod koniec przyszłego tygodnia planowany jest transport materiałów medycznych do szpitala w miejscowości Chmielnicki w Ukrainie. Prośbę o wsparcie otrzymaliśmy bezpośrednio od dyrektora szpitala polowego, w którym znajduje się 760 łóżek, z czego 200 przeznaczonych dla ofiar wojny – żołnierzy i ludności cywilnej. Dyrektor poprosił o pomoc w dostarczeniu leków i wyrobów medycznych, które – jak gwarantuje personel placówki – będą wykorzystane, by nieść pomoc ofiarom wojny w Ukrainie, aby ratować ich życie i zdrowie.

Wspólnie ze szpitalem planujemy dostarczenie materiałów w pełni załadowanym TIRem, który wyruszy do ukraińskiego szpitala ze środkami podstawowej pomocy medycznej. By zakupić odpowiednią ilość materiałów medycznych, konieczne jest pozyskanie ok. 100 tyś zł. W tym momencie udało nam się już zebrać wspólnie 42 000 zł.

Zachęcamy Państwa do dokonywania wpłat na konto Stowarzyszenia Opieki Paliatywnej „Nadzieja”, działającego przy Szpitalu. Zbiórkę oficjalnie wspiera i współorganizuje Uniwersytet Śląski.

Pieniądze można wpłacać na konto: 56 1560 1010 0000 9010 0006 1687 (Getin Bank SA) z dopiskiem: Szpital dla Ukrainy.

Zbiórka na potrzeby studentów UŚ z Ukrainy oraz ich rodzin

Z każdym dniem przyjmujemy rodziny i bliskich naszych studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy. Przybywają do Polski z tym, z czym mogli uciec – kilka rzeczy osobistych, nieznaczne zabezpieczenie finansowe. Z kolei nasi studenci z Ukrainy, którzy już osiedli w Polsce, starają się zabezpieczyć swoje rodziny nieraz swoim własnym kosztem. Uniwersytet chce otoczyć możliwą opieką wszystkich tych, którzy znaleźli w Uniwersytecie swój tymczasowy dom. Z finansów uzbieranych ze zbiórki planowane jest zakupienie żywności, zaspokojenie podstawowych potrzeb osobistych i socjalno-bytowych, a także wypłacenie zapomóg czy stypendiów, które pomogą studentom szczęśliwie i bezpiecznie skończyć studia. W naszej uczelni studiuje blisko 400 osób z Ukrainy, którym możemy wspólnie pomóc w lepszym życiu.

Wsparcia finansowego można udzielić korzystając z oficjalnej zbiórki UŚ: https://zrzutka.pl/k8n5fy.

Zbiórki rzeczowe

UWAGA! NALEŻY SKOPIOWAĆ LINK I WKLEIĆ DO PRZEGLĄDARKI ORAZ ZADEKLAROWAĆ POMOC

Dary z listy, która znajduje się w tym pliku proszę opisywać (np. przyklejając kartkę) hasłem „FORMULARZ”. Tak oznaczone artykuły proszę zostawiać w koszu z napisem „FORMULARZ – ZAPOTRZEBOWANIE”, który jest ustawiony w rektoracie (Katowice, ul. Bankowa 12) przy portierni.