List prorektora ds. nauki i finansów prof. Michała Daszykowskiego

03.11.2020 - 07:40 aktualizacja 21.01.2022 - 15:57
Redakcja: OO

prof. dr hab. Michał Daszykowski

prof. dr hab. Michał Daszykowski, prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. Julia Agnieszka Szymala

Szanowni Państwo,

Uniwersytet Śląski w Katowicach rozpoczął realizację programu „Inicjatywa Doskonałości Badawczej” (IDB), który ściśle wpisuje się w strategiczne działania naszej Alma Mater, ukierunkowane na transformację Uniwersytetu w uczelnię badawczą.

Wzrost jakości badań naukowych i kształcenia, dorównujący najlepszym uniwersytetom krajowym i bardzo dobrym uniwersytetom europejskim, wymaga podjęcia konkretnych działań na rzecz wzmocnienia potencjału badawczego całej wspólnoty uczelni.

Z tego powodu opracowaliśmy założenia programu, którego beneficjentami będą ci z Państwa, którzy zechcą podjąć nowe wyzwania i swoimi aktywnościami przyczynią się do budowania doskonałości badawczej Uniwersytetu.

Jednostką administracji ogólnouczelnianej koordynującą Inicjatywę jest Dział Nauki, do którego można kierować pytania i propozycje dotyczące programu. Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco informacji na jego temat dostępnych w serwisie uczelni pod adresem: www.us.edu.pl/inicjatywadoskonalosci.

Jesteśmy przekonani, że dzięki podejmowanym w ramach programu działaniom, nasza wspólnota będzie systematycznie wzmacniać pozycję badawczą uczelni na arenie międzynarodowej, a także zaznaczy swą obecność wszędzie tam, gdzie interdyscyplinarny potencjał naukowy Uniwersytetu jest potrzebny.

Inicjatywa Doskonałości Badawczej nie jest jedynym przedsięwzięciem, które realizujemy z myślą o umacnianiu potencjału badawczego naszej Alma Mater. Obecnie prowadzimy wiele komplementarnych działań o charakterze strukturalnym i projektowym. Do tych pierwszych należy zaliczyć przede wszystkim:

• uwolnienie potencjału badawczego poprzez stworzenie warunków do swobodnego zrzeszania się naukowców w grupach badawczych,
  • powoływanie centrów badawczych koncentrujących unikalny potencjał badawczy umożliwiający podejmowanie przełomowych wyzwań,
  • usprawnienie i harmonizację procesu zarządzania i finansowania badań,
  • zmianę sposobu administrowania i finansowania dużej infrastruktury badawczej oraz zmianę struktury pionu nauki i pionu kształcenia,
  • w pełni otwartą rekrutację pracowników uwzględniającą zasady wynikające z europejskiej polityki na rzecz zwiększania atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w Europie (HRS4R),
  • transparentny system oceny pracowników.

Jednocześnie działania projektowe ukierunkowane są na rozwój kluczowych kompetencji kadry, umiędzynarodowienie dydaktyki i badań poprzez współpracę z uczelniami zrzeszonymi w sieci „Transform 4 Europe” oraz wzrost mobilności w ramach programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Komplementarnym narzędziem wzmacniania doskonałości badawczej są środki subwencyjne przeznaczane na działania projakościowe. W październiku 2020 r. został przedstawiony nowy regulamin dotyczący programu projakościowego służącego wzmacnianiu i promowaniu wysokiej jakości badań prowadzonych przez pracowników naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy Państwa do podjęcia wyzwania wskazanego na wstępie niniejszego listu i tym samym do aktywnego włączenia się w działania realizowane na rzecz rozwoju Państwa potencjału badawczego oraz przekształcenia Uniwersytetu Śląskiego w uczelnię badawczą o międzynarodowym znaczeniu i prestiżu.

Michał Daszykowski
z zespołem IDB

Logo Transform4Europe

Uniwersytet Śląski w Katowicach ma status uniwersytetu europejskiego. Wspólnie z sześcioma innymi uczelniami tworzy sieć pn. „Transform4Europe – T4E: The European University for Knowledge Entrepreneurs”.

Celem konsorcjum jest rozwijanie współpracy, dzięki której zrzeszone uczelnie będą kształcić młodych ludzi nie bojących się stanąć twarzą w twarz z najważniejszymi cywilizacyjnymi wyzwaniami. Ma temu służyć stworzenie wspólnego europejskiego kampusu pozwalającego m.in. tworzyć interdyscyplinarne kierunki i międzynarodowe zespoły badawcze, a także wspierającego mobilność i wielojęzyczność pracowników, doktorantów i studentów.

O inicjatywie można przeczytać m.in. w rozmowie z kierownik projektu T4E dr hab. Małgorzatą Myśliwiec, prof. UŚ. pt. „Trzeba się polubić i zrozumieć różne kultury pracy”.

Uniwersytet europejski T4E, wraz z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, tworzą:

Universität des Saarlandes (Niemcy, lider projektu)

przejdź do strony uczelni (w języku angielskim)

Sofiiski Universitet Sveti Kliment Ohridski (Bułgaria)

Eesti Kunstiakadeemia (Estonia)

przejdź do strony uczelni (w języku angielskim)

Universidad de Alicante (Hiszpania)

przejdź do strony uczelni (w języku angielskim)

Vytauto Didžiojo Universitetas (Litwa)

przejdź do strony uczelni (w języku angielskim)

Università degli studi di Trieste (Włochy)

Logo HR Excellence in Research

HR Excellence in Research – to wyróżnienie przyznawane przez Komisję Europejską, które Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał w 2017 roku. Uczelnia znalazła się w elitarnym gronie instytucji zapewniających badaczom najlepsze warunki pracy i rozwoju, w tym: przejrzysty proces rekrutacji, stabilność zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego na wszystkich etapach kariery.

Śląska Alma Mater podejmuje konkretne działania mające przyczynić się do wzrostu jakości badań naukowych i kształcenia, a także wzmocnienia potencjału badawczego wspólnoty uczelni. Działania te wynikają między innymi z zaleceń Europejskiej Karty i Kodeksu Naukowca w ramach HR Strategy for Researchers (EN) i z jednej strony przyczyniają się do poprawy warunków pracy, sprzyjających zaangażowaniu w badania już zatrudnionych w uniwersytecie naukowców, z drugiej – wzmacniają atrakcyjność uczelni jako przyszłego pracodawcy dla nowych badaczy.

Powiązane strony:

Europejska Karta Naukowca na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach