Powrót do mobilności | dr Dariusz Ignatiuk

11.06.2021 - 12:14 aktualizacja 21.01.2022 - 15:29
Redakcja: OO
Tagi: badania, Inicjatywa Doskonałości Badawczej, mobilność, research, Research Excellence Initiative

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”

dr Dariusz Ignatiuk

Relacja ze stażu w GEUS w Kopenhadze

Nic nie wzbogaca człowieka bardziej niż podróże. Nie ma znaczenia, czy są to podróże krótsze czy dłuższe, w celach naukowych czy prywatnych. Z każdej z nich można wynieść coś wartościowego do swojego życia zawodowego i prywatnego. Pamiętajmy o tym szczególnie w czasach pandemii, gdy wydaje się, że musimy się podporządkować „nowej” rzeczywistości.

dr Dariusz Ignatiuk
Dr Dariusz Ignatiuk z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego | fot. dr Dariusz Ignatiuk

Korzystając z możliwości udziału w projekcie „Mobilność kadry” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, miałem okazję odbyć trzymiesięczny staż w Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS) w Kopenhadze (Dania). Staż ten był możliwy dzięki wcześniejszej współpracy zespołu Centrum Studiów Polarnych z prof. Jasonem Boxem i dr. Kennem Mankoffem.

Pobyt w jednostce zagranicznej umożliwia rozwinięcie swoich kontaktów zawodowych oraz podpatrzenie, jak nauka i dydaktyka funkcjonują w innych ośrodkach. Daje także czas na własną pracę naukową. Jestem bardzo zadowolony z możliwości pracy z zespołem GEUS, która zaowocowała publikacjami oraz wspólnymi wnioskami projektowymi. Udany wyjazd to taki, po którym czujemy spełnienie, jak i pozostaje również trochę niedosytu. Tak też było w moim przypadku. Myślę, że pozwala nam to wyznaczać sobie kolejne cele i budować samoświadomość.

Oczywiście nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli, czasami trochę czasu musi upłynąć, zanim przyzwyczaimy się do nowych standardów i zintegrujemy z grupą. Czasem musimy podejmować trudne decyzje, jak ja, gdy otrzymałem propozycję wyjazdu terenowego z grupą naukowców z GEUS na Grenlandię, ale zrezygnowałem z niego z ciężkim sercem, ponieważ wiedziałem, że mam inne priorytety na ten staż.

Wyjazdy zagraniczne to jednak nie tylko praca, ale również czas wolny, który w zachodniej kulturze wydaje się bardziej szanowany i doceniany niż w Polsce. Tutaj musimy się jeszcze dużo nauczyć – między innymi tego, jak odpoczywać i nie wpadać w pracoholizm.

Z pobytu w Kopenhadze oprócz korzyści naukowych pozostały mi wspaniałe wspomnienia czasu spędzonego z najbliższymi i przyjaciółmi, fantastyczne drogi rowerowe i otwartość Duńczyków.

Zachęcam do korzystania z możliwości wyjazdowych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jak już wspomniałem na początku, nic tak nie wzbogaca człowieka jak podróże.