Ogólnopolski konkurs na projekt „24-godzinnego zegara słonecznego”

01.04.2021 - 16:29, aktualizacja 01.04.2021 - 16:28
Redakcja: nk

Fundacja IDEANOVA zaprasza studentów wszystkich wydziałów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt „24-godzinnego zegara słonecznego”

Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie na temat zegara słonecznego – instalacji niezwiązanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt. Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm zegara ma obejmować:

• działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
  • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
  • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jaki i samodzielni uczestnicy.

Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.

Nagroda główna to 15 tys. zł. Łączna pula nagród wynosi 25 tys. zł.

Termin nadsyłania prac upływa 1 czerwca 2021 r. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz na stronie Fundacji IDEANOVA.

Ponadto 7 kwietnia br. odbędzie się webinarium, podczas którego będzie można zadać pytanie jurorom i organizatorom. Aby wziąć w nim udział, należy wysłać maila z imieniem i nazwiskiem na adres konkurs@ideanova.org.pl i w temacie wpisać „WEBINARIUM 7 kwietnia”.

Zapisy trwają do 2 kwietnia, do godziny 23:59. Udział jest anonimowy i bezpłatny.