Zapraszamy studentki i studentów UŚ, którzy/które są osobami ze spektrum autyzmu, do zapoznania się z informacją na temat organizowanej grupy-społeczności, która ruszy w semestrze letnim 2022. Grupa będzie zrzeszała osoby ze spektrum, które są zainteresowane z jednej strony poszerzaniem kompetencji społecznych oraz otrzymaniem wsparcia rówieśniczego i psychologicznego, z drugiej – współpracą na rzecz tworzenia przestrzeni przyjaznej osobom ze spektrum na Uniwersytecie Śląskim.
CELE:
- stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla osób ze spektrum autyzmu studiujących na Uniwersytecie Śląskim poprzez cykliczne, realizowane co dwa tygodnie spotkania społeczności, podczas których będą mogły uzyskiwać wsparcie, dzielić się swoimi doświadczeniami, a także poszerzać kompetencje społeczne i psychologiczne,
- działanie na rzecz poszerzania świadomości społecznej, wiedzy oraz włączenia osób neuroróżnorodnych poprzez m.in. kampanie informacyjne, profilaktykę ableizmu (dyskryminacji, niechęci), przygotowywanie materiałów popularno-naukowych oraz naukowych we współpracy osób neuroróżnorodnych oraz neurotypowych, tworzących społeczność UŚ.
FORMA:
- rejestracja przez formularz: https://formularze.us.edu.pl/site/index/536 Na zgłoszenia czekamy do 10 stycznia 2022 roku.
- 90-minutowe spotkania organizowane raz na dwa tygodnie w czwartki po południu w semestrze letnim,
- stały skład osób, które zarejestrują się poprzez formularz,
- plan spotkań oraz harmonogram zostaną przedstawione na spotkaniu organizacyjnym 13 stycznia 2022 r. Społeczność ma być przestrzenią skoncentrowaną na potrzebach osób do niej należących, dlatego do planu działań mogą być włączane propozycje członkiń i członków grupy (do czego zachęcamy).
Ze względu na niepewny stan epidemiologiczny, miejsce spotkań zostanie ustalone w późniejszym terminie (on-line na platformie Teams lub stacjonarnie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Grażyńskiego 53). O ostatecznej formie i miejscu spotkania poinformujemy Państwa mailowo do 10 stycznia 2022 r.
KTO PROWADZI: Anna Pyszkowska, psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, pracowniczka naukowo-dydaktyczna w Instytucie Psychologii UŚ. Na co dzień pracuje z osobami na spektrum autyzmu oraz ich rodzicami, udziela się w kampaniach profilaktycznych i społecznych z zakresu przeciwdziałania wykluczenia społecznego tej grupy, w tym poprzez wspieranie samorzecznictwa.