Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Doktoranci

Bartosz Baran
Julia Korzuch
Karolina Prażmowska-Marcinowska
Katarzyna Pypno
Emiliana Russo
Joanna Ryszka
Kinga Surmiak-Stalmach
Emilie Szwajnoch
Sylwia Zimosz


Bartosz Baran

Otrzymał Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność popularnonaukową jako doktorant w dyscyplinie nauki biologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Jego dorobek naukowy obejmuje autorstwo i współautorstwo licznych, wielokrotnie cytowanych publikacji w uznanych czasopismach naukowych, w szczególności współautorstwo artykułu „Motivational trade-offs and modulation of nociception in bumblebees” opublikowanego w prestiżowym periodyku „Proceedings of the National Academy of Sciences”. Szczególnie wyróżnia go uzyskanie prestiżowego Diamentowego Grantu, dzięki któremu realizował w latach 2016–2022 autorski, indywidualny projekt „Behawioralna i neurohistologiczna charakterystyka mutantów dwóch linii świerszcza domowego (Acheta domesticus) z deficytami pigmentów wzrokowych”. Jest również współautorem zgłoszenia patentowego. Ponadto aktywnie angażował się w działalność popularyzującą naukę, będąc wieloletnim współorganizatorem i organizatorem dorocznych obchodów Światowego Tygodnia Mózgu w Katowicach. W 2016 roku otrzymał Wyróżnienie Rektora jako student.


Julia Korzuch

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i sportowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki chemiczne w Szkole Doktorskiej UŚ. Zajmuje się chemią fullerenów i ich zastosowaniem w nanomedycynie. Jest współautorką pięciu artykułów w wysoko punktowanych czasopismach, tj. „Scientific Reports”, „Biomaterials Science & Engineering”. Uczestniczyła w wielu konferencjach, w tym w międzynarodowych. W zeszłym roku odbyła staż na Uniwersytecie Bolońskim, gdzie opracowana została innowacyjna metoda stanowiąca przełom dla biodostępności fullerenów. Jest członkiem Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Od początku studiów doktoranckich zdobyła pięć medali Mistrzostw Polski na dystansie 400 m przez płotki oraz w sztafecie 4 × 400 m. Reprezentuje również Uniwersytet Śląski na Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie trzykrotnie zdobyła tytuł mistrzowski na dystansie 400 m przez płotki. W 2022 roku startowała w pierwszej w Polsce Diamentowej Lidze na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Poza sportem i fullerenami wśród swoich zainteresowań i pasji wymienia muzykę (blues rock, muzyka klasyczna), podróże oraz programy kulinarne.


Karolina Prażmowska-Marcinowska

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki prawne w Szkole Doktorskiej UŚ. Jest laureatką grantu PRELUDIUM finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i kieruje projektem zatytułowanym „Ludy tubylcze kontra zmiany klimatu. Wyzwania dla sprawiedliwości międzynarodowej”. Autorka wielu artykułów opublikowanych w renomowanych czasopismach międzynarodowych. Uczestniczyła czynnie w prestiżowych konferencjach zagranicznych, przede wszystkim w konferencji zorganizowanej przez Socio-Legal Studies Association na Uniwersytecie w Yorku. Pełniła rolę opiekunki merytorycznej młodzieży podczas 6. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE w ramach inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego „Młodzi budują miasto nauki” oraz podczas dni otwartych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Uczestniczyła w projekcie Global Classroom Initiative realizowanym przez Southeastern Association of Law Schools oraz w Transform4Europe Week „Critical Heritage” w Kownie. Była członkinią zespołu ds. opracowania Planu Równości Płci w Uniwersytecie Śląskim. Wśród swoich zainteresowań wymienia szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego ludności tubylczej.


Katarzyna Pypno

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność społeczną jako doktorantka w dyscyplinie psychologia w Szkole Doktorskiej UŚ. Jak sama pisze, jej najważniejszym osiągnięciem jest obalenie istniejącego w psychologii fenomenu pijanego utylitarysty (drunk utilitarian). Wiązało się to z nawiązaniem współpracy z wybitnymi psychologami moralności z USA i Wielkiej Brytanii. Realizuje się w siedmiu międzynarodowych projektach badawczych. Jest współautorką publikacji naukowych oraz wystąpień na trzech międzynarodowych konferencjach naukowych. Poza zainteresowaniami naukowymi angażuje się w działalność społeczną, kulturalną, popularyzatorską, a przede wszystkim związaną z turystyką górską. Działa w Studenckim Kole Przewodników Górskich „Harnasie”. Jest także wolontariuszką w Stowarzyszeniu Wolnej Herbaty. Tematy ekologii i ochrony środowiska są jej bliskie, dlatego, oprócz wędrowania po beskidzkich lasach, uczestniczy w akcjach sprzątania świata czy akcjach promujących politykę zero waste. Zainteresowania te znajdują też odzwierciedlenie w projektach naukowych, które podejmuje (np. projekt „Responsibility to Future Generations and Climate Change”). Jest zawodowym muzykiem i od wielu lat udziela lekcji fortepianu, m.in. jako nauczyciel w szkole muzycznej. Uwielbia podróże, pewnie dlatego za jedno ze swoich największych osiągnięć uważa przejście wzdłuż całej Madery.


Emiliana Russo

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe i artystyczne jako doktorantka w dyscyplinie językoznawstwo w Szkole Doktorskiej UŚ. Jest autorką publikacji naukowych, wystąpień konferencyjnych oraz poezji. Choć może to zabrzmieć banalnie, trudno jest jej wybrać jedno swoje najważniejsze osiągnięcie, ponieważ – prawdopodobnie pod wpływem swoich studiów nad renesansem – widzi rzeczywistość bardziej holistycznie. Najbardziej wdzięczna jest jednak za umiejętność przelewania myśli na papier. Zdobywała wyróżnienia i nagrody w kilku konkursach poetyckich. Stypendystka Fulbrighta i stypendystka na Uniwersytecie Susquehanna w USA. Zaangażowana również w kulturę i język włoski.


Joanna Ryszka

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie językoznawstwo w Szkole Doktorskiej UŚ. Jako doktorantka realizująca podwójny dyplom na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Uniwersytecie Rzymskim „La Sapienza” opublikowała dwa artykuły, w tym jeden za 200 punktów. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych. Była organizatorką konferencji „Oriental Meetings in Sosnowiec (OMIS)”. Zajmuje się również popularyzacją nauki poprzez działalność w dwóch kołach naukowych, w ramach której organizuje warsztaty i spotkania, a także publikuje ciekawostki językowe. Jej starania popularyzatorskie zostały nagrodzone w 2021 roku pierwszym miejscem w konkursie Three Minute Thesis organizowanym przez Politechnikę Śląską. Jej pasją jest nauka języków, rysunek, muzyka i gra na pianinie, literatura (zwłaszcza fantastyczna oraz poezja), językoznawstwo (głównie z zakresu ewolucji języka i kontaktu językowego) oraz kultura Dalekiego Wschodu.


Kinga Surmiak-Stalmach

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za działalność popularnonaukową oraz osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki biologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych UŚ. Współautorka pięciu opublikowanych artykułów naukowych oraz posterów i wystąpień na czternastu konferencjach naukowych o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. Pomysłodawczyni i realizatorka projektów naukowych i edukacyjnych, m.in. autorskich projektów edukacyjnych dla uczniów szkoły podstawowej pt. „Poznajemy świat własnymi zmysłami” czy „Matematyczno-przyrodnicze aplikacje”, które miały na celu popularyzację nauk przyrodniczych wśród dzieci i młodzieży. Bierze również udział w pracach zespołu badawczego w grancie NCN „W poszukiwaniu strategii adaptacyjnej u obligatoryjnych drapieżników – Immunologiczne mechanizmy u modelowego gatunku pająka Steatoda grossa (Theridiidae) w warunkach krótkoterminowej i chronicznej ekspozycji na metale”. Jest zaangażowana w popularyzację nauki – m.in. prowadziła warsztaty, pokazy i wykłady dla uczniów szkół podstawowych i liceum, była organizatorką konkursów i olimpiad, przygotowała i przeprowadziła zajęcia w ramach Ogólnopolskich Nocy Biologów oraz Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Po wielu latach spędzonych w murach uczelni śmiało przyznaje, że to jej drugi dom.


Emilie Szwajnoch

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe oraz działalność na rzecz środowiska akademickiego jako doktorantka w dyscyplinie nauki o polityce i administracji w Szkole Doktorskiej UŚ. Jej dotychczasowa działalność w ramach doktoratu odbywała się przede wszystkim w dwóch obszarach. Pierwszym z nich jest działalność naukowa, która obejmuje nie tylko przygotowywanie rozprawy doktorskiej, ale również artykułów naukowych. Realizuje jako kierownik grant PRELUDIUM z Narodowego Centrum Nauki pt. „China’s domestic security policy as an instrument of securitization of infrastructure projects implemented in Central Asia”. Dzięki uzyskaniu dodatkowego finansowania na działalność naukową miała m.in. możliwość wzięcia udziału w międzynarodowych konferencjach naukowych oraz nawiązania kontaktu i współpracy z badaczami pracującymi w uznanych ośrodkach zagranicznych. Wśród swoich osiągnięć może też wymienić organizację i współorganizację międzynarodowych konferencji naukowych. Drugim obszarem jej działalności jest praca na rzecz środowiska doktorantów, którą mogła realizować przede wszystkim dzięki przewodniczeniu Uczelnianej Radzie Samorządu Doktorantów w dwóch kadencjach. Jako przewodnicząca URSD wspólnie z członkami Rady podjęła różnego rodzaju działania na rzecz środowiska doktorantów.


Sylwia Zimosz

Otrzymała Wyróżnienie Rektora UŚ w XV edycji konkursu za osiągnięcia naukowe jako doktorantka w dyscyplinie nauki chemiczne na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Jest współautorką czterech publikacji naukowych, w tym pierwszym autorem w dwóch z nich. Czynnie uczestniczyła w pięciu konferencjach naukowych, w tym trzech zagranicznych oraz dwóch krajowych, przestawiając wyniki swojej pracy badawczej zarówno w formie plakatów, jak i wystąpień ustnych. Współautorka dwóch zgłoszeń patentowych. Chętnie angażuje się w działalność popularnonaukową (Święto Liczby π, Śląski Festiwal Nauki KATOWICE). Jej ulubionym cytatem są słowa Marii Skłodowskiej-Curie: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.

return to top