Konferencja „Między katedrą a katedrą. Wypalony świat – wypalony Kościół”

16.10.2023 - 14:06, aktualizacja 16.10.2023 - 14:06
Redakcja: nk

Konferencja „Między katedrą a katedrą” skupia się wokół szeroko rozumianej relacji między Kościołem a różnorodnymi sferami życia człowieka. Jej celem jest zarówno poszukiwanie wspólnych obszarów refleksji oraz działania, jak i kształtowanie relacji między religią i nauką, kulturą, polityką, a także innymi dziedzinami. Mówimy zatem wewnątrz uniwersytetu o tym, co wiąże się z Kościołem – stąd tytuł konferencji.

Tegoroczne spotkanie będzie już piątym tego typu. Ze względu na prowadzenie merytorycznych, ale i swobodnych dyskusji, wszystkie dotychczasowe edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem prelegentów(-ek) oraz uczestników(-czek) biernych z całego kraju.

Tegorocznym tematem przewodnim konferencji będzie „Wypalony świat – wypalony Kościół”. Chcemy przyjrzeć się bliżej szeroko rozumianemu zagadnieniu wypalenia, które w ostatnim czasie wydaje się przenikać i absorbować coraz szersze przestrzenie zarówno na polu naukowych badań, jak i w codziennie doświadczanej rzeczywistości.

Zapraszamy do naukowej analizy zjawiska w różnych sferach życia: społecznej, religijnej, psychologicznej, historycznej, politycznej, artystycznej, zawodowej i prywatnej oraz innych. Konferencja stanowić będzie próbę określenia specyfiki zjawiska wypalenia w wybranych obszarach, a także próbę odpowiedzi na pytanie o jego genezę, objawy oraz płynące z niego korzyści. Chcemy także wspólnie szukać możliwości zapobiegania wypaleniu i radzenia sobie z już obecnym.

W tym roku konferencja odbędzie się w wersji hybrydowej: on-line za pośrednictwem platformy MS Teams oraz stacjonarnie – w murach budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Studenci(-tki) oraz doktoranci(-tki) mogą zgłaszać propozycje referatów w następujących panelach:

• teologiczno-filozoficznym,
  • psychologiczno-pedagogicznym,
  • prawniczym,
  • historycznym,
  • społecznym,
  • kulturoznawczym.

Wydarzenie organizowane jest przez Studenckie Koło Naukowe Teologów UŚ, Studenckie Koło Naukowe Nauk o Rodzinie PRO UŚ oraz Wydziałową Radę Samorządu Studenckiego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie konferencji.