02.01.2024 - 09:30, aktualizacja 02.01.2024 - 09:32
Redakcja: nk

Szkoła Języka i Kultury Polskiej, Podyplomowe Studia z Wiedzy o Regionie oraz platforma edukacyjna Polska Półka Filmowa organizują SilezjatON – zdalny maraton wiedzy o Śląsku, śląskich sprawach i tożsamości regionalnej, który odbędzie się 24 stycznia br. w godz. 8:45–18:30.

Opis wydarzenia

W czasach, kiedy dużo mówi się o pojęciach tożsamości i identyfikacji i kiedy bez ustanku pyta się nas o to, kim jesteśmy, warto zastanowić się nad tym, czym jest mała ojczyzna – miejsce urodzenia, miejsce pracy, a może nawet po prostu adres? Podczas maratonu zagadnienia identyfikacyjne i tożsamościowe prezentować będziemy na przykładzie naszej małej ojczyzny, czyli Śląska.

A zatem proponujemy udział w maratonie Ślązaczkom, Ślązakom i wszystkim osobom spoza naszego regionu, które są nim z różnych powodów zainteresowane. Zanim nadasz Śląskowi swoją prywatną perspektywę, może zechcesz się dowiedzieć, gdzie, czym i jaki jest Śląsk. Mówi się często, że Śląsk ma skomplikowaną historię, ale nie mniej skomplikowana wydaje się współczesność regionu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o literaturze, filmie, muzyce, kuchni, języku, uwarunkowaniach religijnych, historycznych i geograficznych w przystępnej i interesującej formie, dołącz do nas! Jeśli nie masz pojęcia o Śląsku, dowiesz się wszystkiego, co wiedzieć powinnaś/powinieneś. Jeśli jednak czujesz się dość pewnie w meandrach śląskości, maraton na pewno cię nie zawiedzie – będziesz się dobrze bawić i pogłębisz swoją wiedzę.

Wszystko, co chciałybyście/chcielibyście wiedzieć o Śląsku, ale zawsze bałyście/baliście się zapytać, powiedzą wam wykładowcy, nauczyciele akademiccy, poeci i prozaicy, tłumacze, aktywiści i regionaliści.

Zapisy na SilezjatON odbywają się przez formularz rejestracyjny.

program SilezjatONu