Wydział Nauk Przyrodniczych

Polarnicy UŚ z projektem Horyzont Europa!

04.06.2024 - 13:24 aktualizacja 05.06.2024 - 13:13
Redakcja: szczepansamulewicz
Zespół naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi WNP oraz Centrum Studiów Polarnych UŚ (dr Dariusz Ignatiuk – kierownik, dr hab. Mariusz Grabiec, prof. UŚ, dr Michał Laska, dr Elżbieta Łepkowska, dr Marta Kondracka) wchodzi w skład konsorcjum, które otrzymało środki na realizację projektu LIQUIDICE w ramach programu Horyzont Europa. Liderem projektu jest Instytut Geofizyki PAN (dr Bartłomiej Luks) będący partnerem Centrum Studiów Polarnych. Projekt realizowany będzie w latach 2024-2028 (48 miesięcy) z całkowitym budżetem 7,5 mln euro.

Projekt LIQUIDICE ((LinkIng and QUantifying the Impacts of climate change on inlanD ICE, snow cover, and permafrost on water resources and society in vulnerable regions) łączy doświadczonych obserwatorów i twórców modeli kriosferycznych w celu:

1. kompleksowej ponownej oceny przeszłego i przyszłego stulecia wywołanych klimatem zmian o dużym wpływie na środowisko pokrywy lodowej Grenlandii i obszarów wrażliwych na klimat w Alpach, Norwegii, Azji Wysokiej (HMA) i na Svalbardzie, w tym obszarów wieloletniej zmarzliny i ich ekosystemów;
  2. opracowywania nowych, rozszerzonych i zharmonizowanych danych z satelitarnej obserwacji Ziemi (EO) i stacji naziemnych;
  3. wykorzystywania tych danych do ulepszania i testowania hierarchii modeli pokrywy lodowej i lodowców za pomocą modeli systemów ziemskich (ESM);
  4. zrozumienia procesu
  5. informowania o strategiach dotyczących zasobów wodnych, elektrowni wodnych i społeczno-gospodarczych poprzez jasne i przejrzyste komunikowanie wyników i niepewności.

Mocne strony projektu leżą w nowej multidyscyplinarnej współpracy pomiędzy 18 instytucjami badawczymi z ośmiu krajów europejskich (Polska, Włochy, Dania, Niemcy, Hiszpania, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania) i Indii.