Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

NOC GEOGRAFII

11.04.2021 - 22:10, aktualizacja 22.04.2021 - 13:57
Redakcja: szczepansamulewicz

23 kwietnia 2021 Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje NOC GEOGRAFII.

W programie - popularnonaukowe wykłady i pokazy oraz quizy – z których będzie można się dowiedzieć m.in.: czym zajmują się dzisiaj geografowie? jakich nowoczesnych narzędzi używają w swojej pracy? oraz jak bardzo różnorodne prowadzą badania? Będzie zatem o dronach, balonach i radarach, skaningu, GISie i kartografii, dendrochronologii, badaniu krajobrazu i monitorowaniu pandemii.  Tej nocy wraz z prelegentami odbędziemy podróże dalekie i bliskie – do Arktyki, Bytomia czy na… dach sosnowieckiej Żylety – czyli najwyższego budynku akademickiego w Polsce, w którym mieszczą się: Instytut Nauk o Ziemi oraz Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, w których pracują Geografowie Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie ma charakter otwarty – do udziału zapraszamy każdego miłośnika geografii. Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej – będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego oraz na fanpage'u Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ


Noc Geografii to także wydarzenia towarzyszące, które odbędą się 22 kwietnia 2021: sesja wykładowa dedykowana obchodom DNIA ZIEMI oraz VI WIECZÓR Z GEOGRAFIĄ PRZEZ MATURĄ, oraz dwa konkursy:


1) „NIEOCZYWISTY ŚWIAT GEOGRAFII” – konkurs fotograficzny na wykonanie zdjęcia przedstawiającego nieoczywiste (wieloznaczne, zaskakujące, inne) spojrzenie na środowisko geograficzne - w dwóch kategoriach wiekowych:

 

- kategoria SZKOŁY PODSTAWOWE – dla uczniów klas 4-8 ze szkół podstawowych,

 

- kategoria OPEN – dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz każdej osoby, która wyrazi chęć uczestnictwa w konkursie.

 

Szczegóły i regulamin: http://bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-552021

2) „INFOGRAFIKA W GEOGRAFII” – konkurs na wykonanie oryginalnej infografiki przedstawiającej wizualizacje danych lub zjawisk geograficznych – dla UCZNIÓW SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH.

 

Szczegóły i regulamin: http://bip.us.edu.pl/zarzadzenie-nr-562021

Noc Geografii w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach jest organizowana w ramach międzynarodowej inicjatywy, jaką jest GeoNight (Night of Geography), której celem jest zwrócenie uwagi na geografię i geografów, umożliwienie szerszej publiczności zapoznania się z koncepcjami i badaniami geograficznymi oraz szeroko pojęta promocja geografii w świecie. Tegoroczna, pierwsza edycja tego wydarzenia w naszym ośrodku nawiązuje ponadto do obchodów Dnia Geografa – święta ustanowionego przez Komitet Nauk Geograficznych PAN, które przypada właśnie 23 kwietnia.

Zapraszamy!

Koordynatorzy I Nocy Geografii WNP UŚ dr Marta Chmielewska i dr Artur Widawski oraz Prodziekan ds. Promocji Badań i Umiędzynarodowienia WNP UŚ Dr Agata Daszkowska-Golec, prof UŚ (nocgeografii@us.edu.pl)

Wkrótce więcej szczegółowych informacji na stronie wydziału oraz na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych i w wydarzeniu: Noc Geografii

  Linki do transmisji: => youtube: https://youtu.be/eX4KiDPjU9w => fanpage WNP UŚ: https://www.facebook.com/WydzialNaukPrzyrodniczychUS

								
return to top