Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski i Ogród Botaniczny w Mikołowie zapraszają na 85 spotkanie KME
13 czerwca 2023, godz. 17.30
Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5
Spotkanie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube
Gościem KME będzie dr hab. Wiktor Kotowski, prof. UW – biolog, Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, specjalista w zakresie ekologii mokradeł oraz metod ich ochrony i restytucji przyrodniczej, współzałożyciel i członek zarządu Centrum Ochrony Mokradeł
Temat: Dlaczego istnieją bagna i jak wyglądałby świat bez nich?
„Na pytanie o zawód lub specjalność najchętniej odpowiadam: ekolog. Ale podobnie odpowiedziałbym zapewne na pytanie o poglądy polityczne, czy światopogląd. Uważam, że ekologia – ujęta szeroko, jako nauka interdyscyplinarna o środowisku i życiu – powinna dziś być podstawą dla rozumienia świata, naszego w nim miejsca i wpływu na biosferę – zarówno w lokalnym, jak globalnym wymiarze – oraz fundamentem decyzji o sposobach gospodarowania i rozwoju społeczeństw. Dlatego moja działalność naukowa łączy się z zaangażowaniem w ochronę przyrody i środowiska. Moją pasją są mokradła, a w szczególności bagna i rzeki, oraz wszystko, co się dzieje w nich i wokół nich. Mokradła to ekosystemy o szczególnym znaczeniu dla przyrody i stanu środowiska, które jednocześnie ucierpiały najsilniej ze wszystkich ekosystemów z powodu krótkowzrocznej, łupieżczej gospodarki człowieka – osuszania na potrzeby rolnictwa i leśnictwa, eksploatacji torfu, górnictwa odkrywkowego, czy zanieczyszczeń (w szczególności eutrofizacji)”
dr hab. Wiktor Kotowski, prof. UW – zajmuje się funkcjonowaniem ekosystemów oraz naukowymi podstawami ochrony przyrody, zwłaszcza w kontekście ograniczania zmian klimatu i adaptacji do nich. Członek Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN, członek Rady Naukowej Biebrzańskiego Parku Narodowego, członek zarządów stowarzyszeń Centrum Ochrony Mokradeł, Polskiego Towarzystwa Ekologicznego, International Mire Conservation Group, a także ekspert fundacji Fota4Climate. Laureat konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Naukowiec (2022). Od lat angażuje się w popularyzację ekologii w mediach, jest też współautorem wydanego przez UW otwartego e-podręcznika „Klimatyczne ABC”. Uważa, że w działalności na rzecz przyrody i klimatu konieczne jest łączenie naukowego obiektywizmu, politycznego pragmatyzmu oraz aktywistycznego zaangażowania. Aktywnie wspiera działalność klimatycznych ruchów aktywistycznych, takich jak Extinction Rebellion, czy Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.
Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.
