Wydział Nauk Przyrodniczych

Badania aktualnego stanu środowiska wodnego rzeki Odry.

08.10.2024 - 11:49 aktualizacja 08.10.2024 - 11:49
Redakcja: szczepansamulewicz

Badania aktualnego stanu środowiska wodnego rzeki Odry wraz z Kanałem Gliwickim na odcinkach położonych w granicach woj. śląskiego wraz z opracowaniem raportów – badania dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Uniwersytet Śląski w Katowicach jest realizatorem badań mających na celu określenie aktualnego stanu środowiska wodnego na śląskim odcinku rzeki Odry. Badania są prowadzone na rzecz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w ramach memorandum zawartym pomiędzy województwami zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim i opolskim, podejmującymi wspólne działania ukierunkowane na ochronę i odbudowę ekosystemu rzeki.

Dzięki dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego podjęto badania zmierzające do kompleksowej analizy środowiska wodnego na rzece Odrze, na podstawie której zostanie określony jego aktualny stan oraz zidentyfikowane zostaną czynniki wpływające. Badania obejmują analizę wody, osadów i fauny oraz ocenę wpływu czynników antropogenicznych na środowisko. Wyniki badań i analiz mają umożliwić wypracowanie rekomendacji i działań zmierzających do ochrony i poprawy jakości środowiska wodnego na rzece Odrze, a także podnieść świadomość społeczną na temat związanych z tym wartości i zagrożeń.

Raport z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach jest dostępny w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.