Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Nauk Przyrodniczych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zaproszenie na kolejne spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

09.05.2025 - 11:59 aktualizacja 09.05.2025 - 11:59
Redakcja: szczepansamulewicz

Klub Myśli Ekologicznej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Uniwersytet Śląski w Katowicach i Stacja Biblioteka zapraszają na 99 spotkanie KME

20 maja 2025, godz. 17.30

Ruda  Śląska (Chebzie),  ul. Dworcowa 33 (Stacja Biblioteka MBP)

Dojazd 11 min. Koleje Śląskie (Katowice – Ruda Chebzie)

Spotkanie także online na Facebooku oraz na kanale YouTube

 

Gościem KME będzie Adam Robiński autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. 

Temat: „Sorry, Polsko, ale bóbr nigdzie sobie stąd nie pójdzie”

 

„Bo sorry, Polsko, ale bóbr nigdzie sobie stąd nie pójdzie. Jasne, jak ktoś się uprze, to może spędzić całe swoje życie na wojowaniu ze zwierzęciem, które ścina drzewa, bo buduje z nich dom. Ale to nie sprawi, że bobry się z Polski wyniosą albo że zaczną się zachowywać inaczej. Lepiej rozmawiać o tym, jak zbawienny mają wpływ na przestrzeń, w której żyją. Jak gromadzą wodę, z której i my, ludzie, możemy korzystać. Jak wiele jest sposobów na pokojową koegzystencję. Zamiast niszczyć stanowiska bobrów, denerwować się, że zwierzę wchodzi na posesję i gryzie drzewa, lepiej wykazać się odrobiną dobrej woli.”

 

Adam Robiński –  za debiutanckie „Hajstry” oraz za drugą książkę „Kiczery” otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. W „Pałacach na wodzie” przygląda się relacjom między ludźmi a bobrami. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym. Popularyzator bóbrwatchingu.

 

Rozmowę z gościem KME poprowadzą: prof. Piotr Skubała (Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny) oraz dr Ryszard Kulik (Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, psycholog, aktywista ekologiczny, trener treningu psychologicznego, ekofilozof skoncentrowany na głębokiej ekologii, autor książek i artykułów poświęconych relacji człowiek – przyroda). Kontakt z widzami na Facebooku i YouTube: Barbara Wojtaszek (prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego). Zapraszamy do zadawania pytań gościowi.

Klub Myśli Ekologicznej jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei ekologicznych oraz prezentowanie osób wcielających te idee w życie. Uważamy, że żyjemy w czasach bezprecedensowych zagrożeń dla przyrody i człowieka. Dlatego tak ważna wydaje się potrzeba pogłębionej refleksji nad diagnozą obecnej sytuacji, określeniem przyczyn negatywnych zjawisk oraz poszukiwaniem dróg wyjścia. Uważamy, że obecnie potrzebujemy nowych wizji, odkrywania swoich głębokich związków z przyrodą, rozwijania postaw umiarkowania, pokory i szacunku wobec życia, a także dążenia do równowagi na wielu poziomach naszego życia. W ramach Klubu Myśli Ekologicznej proponujemy spotkania z naukowcami, aktywistami ekologicznymi, działaczami społecznymi, dla których zmiana świata na lepsze jest ważnym motywem działań. Chcemy inspirować, zachęcać do aktywności, wspierać oddolne inicjatywy oraz budować krąg osób, angażujących się w pracę dla przyrody i człowieka. Spotkania Klubu odbywają się raz w miesiącu o godz. 17.30.

return to top