Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności – nowa inwestycja Uniwersytetu Śląskiego
Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał decyzję o dofinansowaniu w wysokości 134,8 mln zł na realizację budowy Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności (CBB), które stanie się nową siedzibą Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska.
Najważniejsze informacje o Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności
Podstawowe informacje o inwestycji
Program:
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Okres realizacji:
24.06.2022 do 30.09.2029 r.
Całkowita wartość projektu:
202 289 764,19 PLN
Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej dla UŚ:
134 817 259,51 PLN
Koordynator projektu:
dr hab. Agnieszka Janiak, prof. UŚ
Zastępca koordynatora projektu:
dr hab. Mariusz Kanturski, prof. UŚ
Wizualizacje budynku Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności | mat. Pracownia Architektoniczna Czora i Czora | Industria Project
Celem projektu jest podniesienie jakości i warunków kształcenia na poziomie wyższym dla przyszłych kadr w naszym regionie. Realizacja projektu jest elementem składowym większej koncepcji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jaką jest uruchomienie Zielonej Strefy Nauki – horyzontalnego przedsięwzięcia, wychodzącego naprzeciw potrzebom wynikającym z przeprowadzanej Sprawiedliwej Transformacji, które ma na celu łagodzenie jej skutków w obszarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Program:
Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027
Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”
Działanie FESL.10.13 „Infrastruktura szkolnictwa wyższego na potrzeby transformacji”
Zakres projektu obejmuje utworzenie Centrum Biotechnologii i Bioróżnorodności (CBB) poprzez realizację zaplanowanych w projekcie działań tj.:
- opracowanie dokumentacji projektowej,
- roboty budowlane,
- zakup wyposażenia,
- zakup i zastosowanie elementów „zielone” i OZE,
- zakup i zastosowanie w obiekcie elementów prowadzących do stworzenia obiektu dostępnego dla osób ze szczególnymi potrzebami.
CBB zostanie utworzone w nowo wybudowanym i wyposażonym w ramach projektu obiekcie.
W wyniku realizacji projektu nastąpi stworzenie optymalnej i nowoczesnej infrastruktury dla kształcenia i budowania kompetencji absolwentów w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych, w szczególności takich jak nauki biologiczne, inżynieria środowiska, energetyka oraz nauki o Ziemi i środowisku. Kształcenie realizowane będzie z zachowaniem szerokiej interdyscyplinarności obejmującej dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Dzięki nowym i zmodernizowanym specjalizacjom, realizowanym w nowoczesnej infrastrukturze badawczo-dydaktycznej będziemy kształcić specjalistów gotowych do podejmowania działań i wdrażania rozwiązań z zakresu biotechnologii, bioinformatyki, bioróżnorodności oraz funkcjonowania, kształtowania i ochrony środowiska.