Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji

AFS Volunteer Summer Summit 2024

26.08.2024 - 10:02 aktualizacja 26.08.2024 - 10:02
Redakcja: Andrzej Szczurek

W dniach 21-26 lipca na Kampusie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbył się AFS Volunteer Summer Summit (VSS).

Wydarzenie to jest organizowane od 2009 roku przez European Federation of Intercultural Learning – organizację parasolkową, z siedzibą w Brukseli, dla sieci organizacji AFS w Europie i krajach basenu śródziemnomorskiego. Wydarzenie jest organizowane co roku w innym kraju przez wolontariuszy AFS dla wolontariuszy AFS z całego świata.

AFS jest międzynarodową, pozarządową organizacją non-profit, opierającą działalność na wolontariacie. AFS działa na rzecz edukacji międzykulturowej, wspierając działania dążące do budowania świata opartego na sprawiedliwości i pokoju.

Tematem tegorocznego VSS była ,,Praca z młodzieżą oparta na wolontariacie na rzecz aktywnego obywatelstwa”. Tym bardziej cieszymy się, że wydarzenie miało miejsce w placówce edukacyjnej, jaką jest Uniwersytet Śląski, oraz na granicy kultury polskiej i czeskiej w Cieszynie.

Wydarzenie VSS w Cieszynie zgromadziło 97 uczestników i 28 członków zespołów wolontariuszy z 28 krajów z całego świata, takich jak: Austria, Belgia Flamandzka, Belgia Francuska, Kanada, Kostaryka, Czechy, Dania, Egipt, Hiszpania, Finlandia, Francja, Niemcy, Ghana, Grecja, Węgry, Irlandia, Islandia, Włochy, Łotwa, Norwegia, Polska, Portugalia, Republika Południowej Afryki, Serbia, Szwajcaria, Słowacja, Szwecja, Turcja.

Jako część programu uczestnicy wydarzenia wzięli udział w Projektach na Rzecz Lokalnej Społeczności, podczas których odwiedzili cieszyńskie instytucje takie jak: OpenMinded, Fundacja dla Zwierząt i Środowiska „Lepszy Świat”, Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej.

Uczestnicy pokochali Kampus Uniwersytetu Śląskiego, jak i jego pracowników, oraz miasto Cieszyn za jego piękno i ciekawą historię!