Scena Premier Naukowych | Poetów losy splecione. Spotkanie z prof. Marianem Kisielem

23.06.2021 - 13:38, aktualizacja 29.06.2021 - 08:15
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych, Scientific Premiere Stage, SPN

Co łączy pozornie niezwiązanych ze sobą poetów polskich, rosyjskich i żydowskich? W trakcie 11. spotkania w cyklu Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show, porozmawiamy z prof. Marianem Kisielem o tym, jak różne języki i doświadczenia bohaterów jego nowej książki splotły się w pewną całość.

Emil Zegadłowicz, Jerzy Liebert, Anna Achmatowa, Rachela Bojmwoł, Sołomon Bart, Tadeusz Różewicz, Adam Czerniawski, Andrzej Busza, Anna Frajlich, Ewa Lipska – wiersze tych poetów, jak pisze autor we wstępie, nie chcą istnieć razem, ale też nie chcą być osobno. Połączyły się jakąś nicią, która napina się i drży, a jednocześnie wiotczeje, jakby w rezygnacji, że nie da się połączyć tego, co rozłączone. Twórców opisanych w szkicach łączy „czas marny”, czyli XX wiek i jego niepokoje: wspólnota losów i utworów.

Niespodzianki wynikające z tytułowych splotów stały się przedmiotem zainteresowania prof. Mariana Kisiela, który poświęcił im swoją najnowszą publikację pt. „Splot. Szkice o poezji polskiej, rosyjskiej i żydowskiej”. Podczas 11. spotkania z cyklu SPN: Naukowy Talk Show krytyk, historyk literatury, poeta i tłumacz, profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opowie o poetach i wierszach, którzy „zostali zespoleni na prawach przypadku, wyjątku i konieczności”.

Spotkanie odbędzie się online 1 lipca 2021 r. o godz. 18.00. Rozmowę przeprowadzi Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Linki do transmisji:

Scena Premier Naukowych naukowy talk show 1.07.2021 r., godz. 18.00 online. Zdjęcie portretowe prof. Mariana Kisiela. Poniżej napis: Poetów losy splecione. Proawdzenie: Ewa Niewiadomska. Transmisja: youtube.com/UniwersytetSlaski