Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Film | Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych

24.06.2024 - 13:57 aktualizacja 26.06.2024 - 11:01
Redakcja: PK

Wydana kilka miesięcy temu książka „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” to efekt kilkuletniego projektu, w ramach którego organizowane były m.in. warsztaty pisarskie, wystawa pamiątek związanych z rodzinami górniczymi czy sesje zdjęciowe w niestandardowych lokalizacjach.

– Dwadzieścia dwie panie zdecydowały się nam opowiedzieć swoje historie i to w bardzo różnych formach – mówi dr Monika Glosowitz, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu. – Książka oddaje głos osobom, które w polskiej literaturze tak naprawdę dotąd nie zaistniały – dodaje dr Karolina Pospiszil-Hofmańska

W nowym filmie o kulisach realizacji wyjątkowego przedsięwzięcia na rzecz zbudowania archiwum głosów kobiet związanych z regionem i górnictwem opowiadają: pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz oraz jego współtwórczynie – dr Karolina Pospiszil-Hofmańska i dr Agnieszka Lniak. Portrety uczestniczek zrobiła Karolina Jonderko, zdobywczyni World Press Photo 2021.

Film został zrealizowany przez ekipę Centrum Komunikacji Medialnej UŚ w składzie: Anna Białas, Piotr Kaszuba, Karol Kurp, Bartosz Solak, Bartłomiej Stelmach.

Książka „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” jest dostępna tutaj.

return to top