Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Instytut Nauk Politycznych
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

dr Maciej Marmola

1) Dane

Imię i nazwisko: Maciej Marmola
Instytut: Instytut Nauk Politycznych
E-mail: maciej.marmola@us.edu.pl

2) Proponowane pola współpracy

  • Doradztwo wizerunkowe, szkolenia z zakresu autoprezentacji dla pracowników administracji publicznej;
  • Szkolenia antykorupcyjne dla podmiotów gospodarczych oraz dla organów administracji publicznej zgodne z wymogami wynikającymi z Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji;
  • Przygotowanie koncepcji i realizacja filmów promocyjnych oraz filmów dokumentalnych.

3) Sylwetka eksperta

Adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Współpracował przy realizacji ogólnopolskich projektów badawczych (m.in. badania elektoratu w ramach projektu „Preferencje Polityczne” – 8 edycji, „Gra o regiony. Wybory do Sejmików Wojewodztw”). Współautor koncepcji i realizator serii dokumentalnej Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (realizowanej we współpracy Muzeum Powstań Śląskich oraz Muzeum Historii Polski, od 2021 r. przez Instytut Śląski; seria otrzymała prestiżowy tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2016 w kategorii Edukacja i Multimedia), serii dokumentalnej Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy (nagrodzona m.in. Złotym Kopernikiem na XI Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2020) oraz serii dokumentalnej Polacy, którzy zmienili świat medycyny. Pełnił także funkcję rzecznika prasowego Wydziału Nauk Społecznych UŚ.

4) Doświadczenia – realizowane projekty badawcze i praktyczne

W latach 2011-2019 brał udział w ogólnopolskich badaniach elektoratu w ramach projektu „Preferencje Polityczne”. W latach 2014-2015 koordynował projekt badawczy „Vademecum Śląsk”, którego celem było gromadzenie danych empirycznych i prowadzenie analiz teoretycznych związanych ze specyfiką Śląska i jego mieszkańców. Od 2016 roku jest głównym realizatorem projektu Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich dofinansowanego przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra, a w latach 2019-2022 serii dokumentalnej Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy, a od 2023 roku serii dokumentalnej Polacy, którzy zmienili świat medycyny. Realizuje także projekty dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. Współpracuje z instytucjami publicznymi oraz organizacjami pozarządowymi.

5) Sukcesy i nagrody

  • Zwycięstwo w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2016 w kategorii Edukacja i Multimedia za serię dokumentalną Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich.
  • I nagroda w Konkursie Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych na najlepszą pracę doktorską obronioną w 2019 roku w dyscyplinie nauk o polityce.
  • Złoty Kopernik na XI Festiwalu Filmów Edukacyjnych EDUKINO 2020 (za film “Stefan Bryła” w ramach serii Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy).
  • Wyróżnienie w XXXVII edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 (kategoria edukacja) za projekt Filmowa Encyklopedia Powstań Ślaskich.
  • Wyróżnienie Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne Roku 2017 (kategoria: dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego za projekt Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich. Seria II.
  • Wyróżnienie na 6. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” za reżyserię filmu dokumentalnego „Z Radzionkowa na ołtarze”.
  • Wyróżnienie na 8. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z historią” za reżyserię filmu “Stefan Bryła” w ramach serii Wielcy Polacy – nieznani wynalazcy.
  • Wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla najlepszych absolwentów roku akademickiego 2012/2013.
  • Wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego dla najlepszych doktorantów (IX edycja – rok akademicki 2016/2017).
img
return to top