dr inż.
Roksana
Bernat
ambasadorka kierunku:
Zajmuje się przełamywaniem barier termodynamicznych w procesach polimeryzacji mniej aktywnych układów poprzez zastosowanie zewnętrznych czynników fizycznych (m.in. wysokiego ciśnienia). Angażuje się w popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta, podróże, sport i książki.
Roksana Bernat
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku chemia leków oraz studiów inżynierskich na kierunku technologia chemiczna. Doktor inżynier nauk chemicznych. Niedawno rozpoczęła swoją przygodę naukową i realizuje projekty badawcze na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się na przełamywaniu barier termodynamicznych w procesach polimeryzacji mniej aktywnych układów poprzez zastosowanie czynników zewnętrznych, takich jak podwyższone ciśnienie czy ograniczenie przestrzenne. Szczególną uwagę skupia na kontrolowanych metodach polimeryzacji różnego typu monomerów w warunkach wysokiego ciśnienia.
W trakcie studiów doktoranckich realizowała badania pt. Innowacyjne metody polimeryzacji mniej aktywowanych monomerów LAMs (w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu SONATA ) oraz Innowacyjna metodyka dla produktów leczniczych w fazie rozwoju (w ramach projektu NOMAD-L finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).
Jest współautorką artykułów naukowych opublikowanych w topowych międzynarodowych czasopismach polimerowych, a także patentu pt. Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu) – niedostępnego dotąd na rynku biodegradowalnego, biozgodnego poliestru o ogromnym potencjale aplikacyjnym w przemyśle biomedycznym. Patent ten został nagrodzony w 2021 roku srebrnym medalem w konkursie wynalazków International Warsaw Invention Show (IWIS 2021) i w 2022 roku złotym medalem na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG.
Należy również do interdyscyplinarnej grupy badawczej Silesia MacroSynth Group, zajmującej się szeroko pojętą chemią makromolekularną i chemią materiałów stosowanych, w szczególności syntezą polimerów o unikalnych parametrach na niewielką skalę.
Chętnie angażuje się również w popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży, o czym świadczy jej aktywne uczestnictwo w edycjach Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz współprowadzenie zajęć dla szkół w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, będącego narzędziem finansowym Unii Europejskiej (Kreatywny odkrywca oraz Kreatywny eksperymentator).
Prywatnie jest miłośniczką zwierząt – ma dwa psy. Wolne chwile spędza z przyjaciółmi. Podróżuje, uprawia sport, wędruje po górach i czyta książki.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!