kandydat

Aleksandra Wentkowska – ambasadorka kierunku studiów

11.08.2023 - 12:57 aktualizacja 17.08.2023 - 12:59
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr Aleksandra Wentkowska, prof. UŚ

ambasadorka kierunku:

Profesor Wydziału Nauk Prawa i Administracji, od 17 lat Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Wraz z psem Herosem pozostaje w służbie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy OSP oraz Sekcji Psów Ratowniczych WOPR.

Aleksandra Wentkowska - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego

Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych na stanowisku profesora na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Od 17 lat pełni również funkcję Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. W czasie „wolnym” pozostaje w służbie Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej przy OSP Orzech oraz Sekcji Psów Ratowniczych Oddziału Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Zainteresowania naukowe, czyli szeroko rozumiane prawa człowieka i problematykę poszukiwań osób zaginionych, splata ze służbą i pomocą na rzecz potrzebujących. Za te właśnie innowacyjne metody dydaktyczne otrzymuje listy gratulacyjne od Prorektora ds. Kształcenia i Studentów UŚ.

Jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów prawniczych, w tym Central and Eastern European Moot Court Competition, czy Telders International Law Moot Court Competition. W ramach stypendium Open Society Institute HESP Academic Fellowship Programme była międzynarodowym konsultantem naukowym na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu I.Franko we Lwowie. Ponadto jest stypendystką licznych instytucji międzynarodowych, m.in. Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego, Instytutu Europejskiego we Florencji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych Holandii w Instytucie Assera w Hadze, czy Uniwersytetu Trento. Prowadziła wykłady w różnych ośrodkach akademickich w Europie i na świecie, jak np. w Azerbejdżanie, Holandii, Litwie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Słowacji, Słowenii, Tajwanie, Turcji, Ukrainie, Włoszech, czy Tajwanie. W swojej karierze akademickiej zajmowała się również redakcją lokalnych i międzynarodowych zeszytów naukowych o tematyce europejskiej. Jest autorką ponad 100 publikacji naukowych. Od kilku lat sprawuje funkcję członka kapituły Nagrody Nieobojętności Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka. W zakresie służby na rzecz ochrony praw obywatelskich została wyróżniona licznymi medalami i odznakami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego PSP, czy Komendanta ZHP Chorągwi Śląskiej.

W zasadzie to nie istnieje dla niej czas wolny – każda chwila jest wypełniona pracą w Biurze RPO, na WPiA, czy w ogrodzie. Ogromnie ważną częścią życia jest praca z 3 owczarkami niemieckimi: Hektorem, Herą i Herosem. Co prawda Hektor – senior już nie pracuje, ale wymaga stałych treningów, podobnie jak młodsza Hera, certyfikowana w zakresie pracy i ratownictwa wodnego oraz wielokrotna mistrzyni zawodów krajowych i międzynarodowych w pracy wodnej. Największa jednak uwaga koncentruje się na intensywnej pracy z najmłodszym członkiem stada – Herosem, z którym tworzy certyfikowany zespół ratowniczy do poszukiwań osób zaginionych.

To właśnie praca z psami w ramach struktur OSP i WOPR stała się zalążkiem do przełożenia zaobserwowanych problemów na grunt naukowy, które zaowocowały kilkoma publikacjami, w tym pierwszą tego typu monografią Poszukiwania osób zaginionych. System i metody działania w procedurach służb. Problematyką zaginięć stara się również zainteresować odwiedzających Śląskie Festiwale Nauki, czy też studentów WPiA, organizując wykłady z zakresu poszukiwań osób zaginionych, podczas których gościnnie udział biorą zespoły przewodnik – pies z Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej OSP Orzech, a studenci mogą aktywnie wejść w role osób zaginionych.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!