kandydat

Danuta Pluta-Wojciechowska – ambasadorka kierunku studiów

26.09.2022 - 14:28 aktualizacja 28.10.2022 - 12:15
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

prof. dr hab.

Danuta
Pluta-Wojciechowska

ambasadorka kierunku:

Poza godzinami pracy lubi odwiedzać nietuzinkowe kraje (np. Peru, Indie, Tajwan, Bali), a także jeździć na motocyklu.

Danuta Pluta-Wojciechowska - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Profesor doktor habilitowana nauk humanistycznych. Urodzona w Chorzowie. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego. Logopeda, członkini Zespołu Rozwoju i Zaburzeń Mowy Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN.

Przez 17 lat była redaktorem naczelnym rocznika „Forum Logopedyczne”. Aktywna działaczka Polskiego Towarzystwa Logopedycznego, w latach 2011–2014 roku pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego PTL. Autorka 7 książek oraz ponad 120 artykułów opublikowanych w Polsce i za granicą, głównie na temat mowy w dyskursie zaburzonym różnymi czynnikami biologicznymi.

Jej główne zainteresowania naukowe dotyczą dysfunkcji mowy u dzieci z wadą w obrębie środkowej części twarzoczaszki, z zaburzeniami czynności prymarnych, takich jak oddychanie i przyjmowanie pokarmów. Prowadzi badania mowy, wykorzystując ujęcie związane z lingwistyką kognitywną. Zajmuje się również patofonetyką związaną w szczególności z zaburzeniami realizacji fonemów warunkowanych konstytucjonalnie i funkcjonalnie, a także teorią i metodyką terapii dyslalii. Opracowała Strategiczną metodę usprawniania realizacji fonemów (SMURF) oraz związaną z nią Fizjologiczną terapię miofunkcjonalną (FTM), jak również kompleksową terapię w przypadku zaburzeń mowy u osób z rozszczepem wargi i podniebienia.

Od ponad 35 lat jest praktykującym logopedą – zajmuje się diagnozą i terapią zaburzeń mowy dzieci i dorosłych z różnymi dysfunkcjami.

„Po godzinach” lubi odwiedzać nietuzinkowe kraje (na przykład Peru, Indie, Tajwan, Bali), a także jeździć na motocyklu – oczywiście własnym. Obecnie to biały harely-davidson, który jest po prostu śliczny! Lubi też malować, ale to dopiero początki nowego hobby.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!