kandydat

Dawid Bochnak – ambasador kierunku studiów

12.10.2022 - 10:46 aktualizacja 27.10.2022 - 09:25
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Dawid Bochnak

ambasador kierunku:

Jest przekonany, że główna sfera polityki to przede wszystkim nasze „małe ojczyzny”.

Dawid Bochnak - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nazywam się Dawid Bochnak, jestem absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, na którym ukończyłem studia licencjackie z politologii oraz magisterskie w ramach interdyscyplinarnego kierunku polityki miejskie i doradztwo publiczne.

Po zakończeniu studiów mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że pomogły mi one wyklarować zainteresowania – pokazały, co jest najważniejsze. Pierwszy kierunek uświadomił mi, że sfera polityki to nie tylko sejm, senat czy Parlament Europejski, ale również (a może przede wszystkim) nasze „małe ojczyzny” – miasta czy całe regiony, na których funkcjonowanie, kształt i kierunek, w jaki zmierzają, jako obywatele mamy realny wpływ. To one powinny być naszym „oczkiem w głowie”.

Wiedzę politologiczną o funkcjonowaniu samorządów terytorialnych miałem okazję pogłębić o aspekty społeczne w ramach studiów magisterskich prowadzonych przez Instytut Socjologii UŚ. Zajęcia na tym kierunku, oprócz nauczycieli akademickich, prowadzili również praktycy, tworzący na co dzień strategie rozwoju miast czy gmin, jak również przeprowadzający badania społeczne pomagające diagnozować problemy i potrzeby mieszkańców naszego (i nie tylko) regionu.

Dyskusje, często burzliwe, w ramach zajęć były często polem ścierania się skrajnie różnych poglądów, miały jednak wymierne skutki – skłaniały bowiem do refleksji, pokazywały inne możliwości i punkty widzenia, uczyły zawierania kompromisów, sprzyjały rodzeniu się nowych pomysłów i rozwiązań.

Studia to oczywiście nie tylko nauka, ale także zawieranie znajomości – obecnie w różnych regionach Polski mam przyjaciół zajmujących się zawodowo różnymi dziedzinami – zawsze mogę zatem liczyć na radę w wielu kwestiach. Nie zapominajmy oczywiście o aspekcie emocjonalnym – jestem przekonany, że wiele znajomości zawartych na UŚ zostanie ze mną na całe życie. Niebawem wybieram się na ślub przyjaciela z uczelnianej ławki. Na UŚ poznałem także swoją narzeczoną.

Wydział Nauk Społecznych, którego jestem absolwentem, znajduje się w ścisłym centrum Katowic. To wspaniałe miejsce do wspólnego spędzania czasu – czy to w środowisku miejskim, na które składają się liczne instytucje kultury lub lokale, czy też na terenach zielonych.

Katowice są również świetnie skomunikowane – dojazd na uczelnię ze Świętochłowic, niebędących bezpośrednim sąsiadem Katowic, zajmował mi 10 minut koleją. Oprócz tego istnieje rozbudowana sieć tramwajowa i autobusowa. Przemieszczanie się po regionie samochodem również nie jest frustrującym doświadczeniem.

Katowice czy okoliczne ośrodki, takie jak Sosnowiec czy Gliwice, to miejsca, gdzie rozwija się wiele firm różnych branż – od usług do IT. To dobre perspektywy na rozpoczęcie tu kariery po zakończonych studiach lub nawet w ich trakcie – wiele firm chętnie zatrudnia osoby uczące się, a pogodzenie życia studenckiego i zawodowego nie jest problemem.

Z pełną odpowiedzialnością każdemu polecam studia na Uniwersytecie Śląskim – wspominam je zawsze z uśmiechem, takim samym, jaki towarzyszył mi w murach mojej uczelni.

Interesuję się sportem (ze szczególnym uwzględnieniem piłki siatkowej), polityką, historią polityczną Polski, historią powszechną, mechanizmami działania samorządu terytorialnego i pożarnictwem.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!