Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Discover Canada 2023” – Finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie dla uczniów szkół średnich

27.03.2023 - 10:56 aktualizacja 31.05.2023 - 15:16
Redakcja: mb

Finał dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Kanadzie –„Discover Canada 2023” odbył się w dniach 16-17 marca 2023 w Miejskim Domu Kultury w Żorach

W uroczystej akademii i ceremonii rozdania nagród uczestniczyła pani Ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin, pan Prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Tomasz Pietrzykowski, wice-Prezydent Miasta Żory, inne władze miejskie oraz przedstawiciel Kuratorium Oświaty.

Dwanaścioro uczniów z całego kraju zakwalifikowało się do III etapu tego konkursu, w którym podeszli do egzaminu w wybranych aspektów kultury, historii i polityki Kanady; przedstawili również prezentację nt „Canadian ways of dealing with environmental crisis.”

Współpraca na najwyższym poziomie

Konkurs „Discover Canada” jest wspólnym projektem kierunku Filologia Angielska Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach. Projekt ten został objęty patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, Ambasadę Kanadyjską w Polsce, Polskie Towarzystwo Badań Kanadyjskich, Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Żory Waldemara Sochę.

Konkurs jest wzorem współpracy Uniwersytetu Śląskiego ze środowiskiem. Składa się z trzech etapów: Etap I – Zawody szkolne (w formie online),  Etap II – Półfinał na Wydziale Humanistycznym w Sosnowcu, Etap III – Finał w MOK  w Żorach. Do komitetu organizacyjnego i Komisji uczelnianej konkursu należą: dr hab. Eugenia Sojka (koordynatorka),  dr Sabina Sweta Sen-Podstawska oraz mgr Rafał Madeja. W komisji egzaminacyjnej uczestniczył również dr Tomasz Soroka z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

img

Indeksy dla najlepszych

Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody,  w tym indeksy na kierunek Filologia Angielska Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, wysokie nagrody finansowe przyznane przez Prezydenta Miasta Żory (3000 zł za pierwsze miejsce, 2000 zł za drugie i 1000 zł za miejsce trzecie), a także nagrody książkowe sponsorowane przez Ambasadę Kanadyjską w  Polsce,  która również wspiera  finansowo organizację tego projektu.

Więcej informacji na temat  Konkursu można znaleźć na stronie https://discovercanada.us.edu.pl/

Zobacz nasze miasta akademickie!

Katowice

Cieszyn

Chorzów

Sosnowiec

return to top