Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
kandydat

Dominik Dusza – ambasador kierunku studiów

14.10.2022 - 00:48 aktualizacja 24.10.2022 - 15:33
Redakcja: ks

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Dominik Dusza

ambasador kierunku:

Interesuje się konstruowaniem nowych rzeczy i dowiadywaniem się jak przedmioty wokół niego działają. Odnoszący sukcesy pływak sekcji dla niepełnosprawnych Start Katowice, a także właściciel psa przewodnika Melby, z którą wspólnie studiuje i okazjonalnie udziela wywiadów.

Dominik Dusza - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Nazywam się Dominik Dusza, mam 22 lata i jestem studentem Uniwersytetu Śląskiego. Od urodzenia mam problemy ze wzrokiem, które niestety nasilają się. Mimo to zawsze interesowałem się konstruowaniem różnych rzeczy i chciałem dowiadywać się, jak coś działa. To skłoniło mnie do pójścia na studia. 

Poszukiwania trochę trwały, nie wszystkie uczelnie były dostosowane do mojej niepełnosprawności. Dopiero atrakcyjność i różnorodność kierunków studiów w ofercie Uniwersytetu Śląskiego, a także przyjazne podejście do osób z dysfunkcjami, ponadto położenie akademików w pobliżu uczelni, spowodowały, że zapragnąłem związać się z tą placówką. Zostałem przyjęty do grona studentów pomimo mojej dysfunkcji wzrokowej i potrzeby ciągłego poruszania się z psem przewodnikiem. 

Mój pies „studiuje” ze mną i mieszka w akademiku. Dzięki pomocy wspaniałej kadry profesorskiej i pracowników oraz studentów tejże uczelni udało mi się dotrzeć na IV rok studiów i w semestrze zimowym będę bronił pracy inżynierskiej. 

Również dzięki uczelni zacząłem trenować w Sekcji Pływackiej Oświęcim w klubie dla niepełnosprawnych Start Katowice. Odnoszę znaczne sukcesy – zdobywam medale i wyróżnienia. 

Na uniwersytecie prężnie działają media uczelniane, w których wraz z psem zostałem zaprezentowany. Dzięki temu zostałem zauważony przez TVP. Wywiad dla tej stacji został przeprowadzony ze mną na uczelni. Byłem także w warszawskiej siedzibie TVN, gdzie udzielałem wywiadu w studio i miałem zaszczyt poznać osobiście Marcina Prokopa i Panią Dorotę Wellman. 

Uczelnia prowadzi różne ciekawe i wciągające projekty, akcje i warsztaty dostosowań dla osób niepełnosprawnych. W wielu z takich projektów brałem udział. Było to dla mnie wyzwanie, ale także ogromna satysfakcja, że pomimo moich ograniczeń jestem traktowany na równi z innymi studentami. Uważam, że uczelnia jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami na miarę XXI wieku. Mogę z pełną odpowiedzialnością polecić innym tę uczelnię. Warto tu zacząć życie studenckie.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top