Izabela Matuła
ambasadorka kierunku:
Doktorantka, prowadzi badania nad nowymi materiałami, poszukując materiału idealnego na implanty.
Z Uniwersytetem Śląskim jestem związana od lat, najpierw jako studentka, potem doktorantka, obecnie jako pracownica naukowa.
Swoją przygodę z UŚ rozpoczęłam na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, gdzie studiowałam inżynierię biomedyczną oraz inżynierię materiałową, a także podjęłam się realizacji doktoratu z zakresu nauki o materiałach. Fascynują mnie nowe materiały oraz metody badań pozwalające odkryć zagadki, które te materiały kryją w sobie. Zawodowo i z pasji prowadzę badania w laboratoriach Instytutu Inżynierii Materiałowej, a w szczególności w Akredytowanym Laboratorium Dyfrakcji Rentgenowskiej. Swoje miejsce znalazłam w zespole badawczym dr. hab. Grzegorza Dercza, profesora UŚ, który zajmuje się produkcją materiałów, ich modyfikowaniem oraz charakteryzacją.
W ostatnich latach prowadziłam projekt Preludium skierowany do młodych naukowców: Nowe porowate stopy tytanowe do zastosowań medycznych o podniesionej odporności na korozję wytworzone w procesie mechanicznego stopowania, finansowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki.
W doktoracie i projekcie kompleksowo zajmuję materiałami na bazie tytanu do potencjalnego zastosowania w medycynie. Wierzę, że możemy stworzyć materiał idealny na implanty. Miałam okazję dzielić się wynikami swoich badań na wielu międzynarodowych konferencjach.
Półzawodowo uwielbiam wszystkie spotkania z nauką w tle. Nałogowo poszukuję ciekawostek ze świata nauki, przeprowadzam eksperymenty, a potem staram się to wszystko przekazać w jasny i ciekawy sposób, aby przekonać, że nauki ścisłe nie są tak straszne, jak je malują. Możecie spotkać mnie podczas wszelkich wydarzeń popularyzujących nauki ścisłe, a w szczególności Śląskiego Festiwalu Nauki, gdzie eksperymentuje i objaśniam. Ze swoją pasją zawędrowałam aż na Expo 2020 w Dubaju, gdzie reprezentowałam Uniwersytet Śląski.
Uwielbiam również wszelkie historie o niesamowitych naukowczyniach, ich losach i odkryciach.
Prywatnie lubię urządzać wycieczki małe i duże, również te z nauką w tle. Namiętnie słucham podcastów, w szczególności tych o kryminalnych historiach i zbrodni. Przede wszystkim wciąż poszukuję idealnego sposobu spędzania wolnego czasu – pośród malowania, haftowania, czytania książek, kaligrafii i wielu innych zajęć.
Jestem dumną służącą dwóch królików, z którymi mieszkam.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!