Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Izabela Matuła – ambasadorka kierunku studiów

17.10.2022 - 08:28 aktualizacja 30.01.2023 - 13:53
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

Izabela Matuła

ambasadorka kierunku:

Doktorantka, prowadzi badania nad nowymi materiałami, poszukując materiału idealnego na implanty.

Izabela Matuła - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Z Uniwersytetem Śląskim jestem związana od lat, najpierw jako studentka, potem doktorantka, obecnie jako pracownica naukowa. 

Swoją przygodę z UŚ rozpoczęłam na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych, gdzie studiowałam inżynierię biomedyczną oraz inżynierię materiałową, a także podjęłam się realizacji doktoratu z zakresu nauki o materiałach. Fascynują mnie nowe materiały oraz metody badań pozwalające odkryć zagadki, które te materiały kryją w sobie. Zawodowo i z pasji prowadzę badania w laboratoriach Instytutu Inżynierii Materiałowej, a w szczególności w Akredytowanym Laboratorium Dyfrakcji Rentgenowskiej. Swoje miejsce znalazłam w zespole badawczym dr. hab. Grzegorza Dercza, profesora UŚ, który zajmuje się produkcją materiałów, ich modyfikowaniem oraz charakteryzacją. 

W ostatnich latach prowadziłam projekt Preludium skierowany do młodych naukowców: Nowe porowate stopy tytanowe do zastosowań medycznych o podniesionej odporności na korozję wytworzone w procesie mechanicznego stopowania, finansowany z funduszy Narodowego Centrum Nauki. 

W doktoracie i projekcie kompleksowo zajmuję materiałami na bazie tytanu do potencjalnego zastosowania w medycynie. Wierzę, że możemy stworzyć materiał idealny na implanty. Miałam okazję dzielić się wynikami swoich badań na wielu międzynarodowych konferencjach.

Półzawodowo uwielbiam wszystkie spotkania z nauką w tle. Nałogowo poszukuję ciekawostek ze świata nauki, przeprowadzam eksperymenty, a potem staram się to wszystko przekazać w jasny i ciekawy sposób, aby przekonać, że nauki ścisłe nie są tak straszne, jak je malują. Możecie spotkać mnie podczas wszelkich wydarzeń popularyzujących nauki ścisłe, a w szczególności Śląskiego Festiwalu Nauki, gdzie eksperymentuje i objaśniam. Ze swoją pasją zawędrowałam aż na Expo 2020 w Dubaju, gdzie reprezentowałam Uniwersytet Śląski. 

Uwielbiam również wszelkie historie o niesamowitych naukowczyniach, ich losach i odkryciach.

Prywatnie lubię urządzać wycieczki małe i duże, również te z nauką w tle. Namiętnie słucham podcastów, w szczególności tych o kryminalnych historiach i zbrodni. Przede wszystkim wciąż poszukuję idealnego sposobu spędzania wolnego czasu – pośród malowania, haftowania, czytania książek, kaligrafii i wielu innych zajęć. 

Jestem dumną służącą dwóch królików, z którymi mieszkam.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top