kandydat

Maciej Fic – ambasador kierunku studiów

13.10.2022 - 17:46 aktualizacja 26.10.2022 - 12:20
Redakcja: mb

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ

ambasador:

Historyk, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego. Członek redakcji pism naukowych: „Śląski Almanach Powstańczy” i „Wieki Stare i Nowe”.

Maciej Fic - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Maciej Fic – historyk, absolwent podyplomowych studiów edukacji obywatelskiej, profesor w Instytucie Historii Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor kierunków: historia, turystyka historyczna i środkowoeuropejskie studia historyczne na Wydziale Humanistycznym oraz indywidualnych studiów nauczycielskich w Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych.

Członek redakcji pism naukowych „Śląski Almanach Powstańczy” i „Wieki Stare i Nowe”. Prezes Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego, autor prac z historii Polski XX wieku (głównie Górnego Śląska) oraz z dydaktyki historii i wiedzy o społeczeństwie, autor i współautor podręcznika, zbiorów zadań i arkuszy maturalnych. Rzeczoznawca podręcznikowy przy MEiN, ekspert Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego CKE w Warszawie, przewodniczący Komitetu Okręgowego Olimpiady Historycznej Juniorów w województwie śląskim. Członek Komisji Dydaktyki Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN i Polsko-Słowackiej Komisji Historyków przy IH Polskiej Akademii Nauk oraz IH Słowackiej Akademii Nauk.

Popularyzator wiedzy o regionie, współpracownik wielu instytucji kultury, współautor między innymi internetowej platformy edukacji regionalnej Eduś (stworzonej w ramach prac Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach) oraz wystawy stałej Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów w katowickim Muzeum Śląskim.

Miłośnik koszykówki i muzyki rockowej (między innymi grup: The Cure, Happysad, Kent, Kult, Leningrad, Molotov, The Pixies, Tři Sestry i Zebda).

Urodzony w Zabrzu, mieszkaniec Mysłowic.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!