prof. dr hab.
Magdalena Rost-Roszkowska
ambasadorka kierunku:
Prowadzi badania związane są analizą wpływu nanocząstek na funkcjonowanie komórek i tkanek u zwierząt, a także nad wykorzystaniem gąsienic motyla Galleria mellonella w biodegradacji plastików.
Urodziła się w 1974 roku i od pokoleń jest katowiczanką. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska, a kolejne na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracę naukową i dydaktyczną kontynuowała jako biolog na pierwszym z wydziałów, gdzie pracuje do teraz.
W 2002 roku obroniła pracę doktorską, w 2011 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, a w 2019 roku – tytuł profesora nauk biologicznych.
Jest liderem Zespołu Histologii i Embriologii Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego.
Autorka lub współautorka prawie 90 publikacji naukowych, które ukazały się w czasopismach z listy JCR. Brała udział w kilkudziesięciu konferencjach krajowych i międzynarodowych (między innymi w Serbii, Japonii, Tajlandii, Malezji), na których prezentowała wyniki badań swoich i swojego Zespołu. Jako kierownik projektu OPUS, wykonawca w kilku dodatkowych projektach OPUS i opiekun w projektach PRELUDIUM finansowanych przez NCN prowadziła i nadal prowadzi badania nad wpływem różnego typu stresorów pochodzących ze środowiska na tkanki i narządy zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem układu pokarmowego.
Najnowsze badania jej Zespołu związane są analizą wpływu różnego typu nanocząstek na funkcjonowanie komórek i tkanek u zwierząt, a także wykorzystanie gąsienic motyla Galleria mellonella w biodegradacji plastików takich jak polietylen, polipropylen czy polistyren.
Jest recenzentem artykułów w licznych czasopismach z listy JCR, członkiem zespołów recenzujących w czasopismach takich jak „Frontiers of Physiology”, „Arthropod Structure and Development” czy „Insects”, a także członkiem kilku towarzystw krajowych (na przykład Polskiego Towarzystwa Histochemików i Cytochemików) i międzynarodowych (na przykład International Society of Zoology, International Society for Invertebrate Morphology).
Prywatnie jest mamą dziesięcioletniego Maksymiliana. Każdą wolną chwilę spędza na podróżach dalekich i bliskich.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!