Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Marta Chmielewska – ambasadorka kierunku studiów

12.10.2022 - 16:42 aktualizacja 09.11.2022 - 12:05
Redakcja: OO

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr

Marta Chmielewska

ambasadorka kierunku:

Naukowo zajmuje się badaniem przeobrażeń przestrzeni miejskiej. Opiekuje się Studenckim Kołem Naukowo-Podróżniczym „Denali”. Popularyzatorka nauki.

Marta Chmielewska – zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Geograf. Naukowo zajmuje się badaniem przeobrażeń przestrzeni miejskiej – zarówno tych współczesnych, jak i historycznych. Za szczególnie interesujące uważa miasta o genezie przemysłowej, takie jak w Metropolii GZM, w których analizuje skutki rewitalizacji, sposoby ochrony dziedzictwa poprzemysłowego oraz możliwości jego adaptacji do celów turystycznych. 

Zainteresowania naukowe turystyką poprzemysłową łączy z pasją – regularnie eksploruje dawne kopalnie i huty, odwiedza osiedla patronackie, zdobywa hałdy i fotografuje zabytki przemysłu. W wolnym czasie oprowadza po podziemiach zabytkowej Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (ma uprawnienia do obsługi kombajnów górniczych, których działanie może demonstrować oprowadzanym wycieczkom). 

Swoją pasją zaraża studentów, którzy nierzadko towarzyszą jej w terenie (nie lubi ograniczać pracy dydaktycznej do sali wykładowej). Ze studentami pracuje także indywidualnie, jako tutor. Ponadto opiekuje się Studenckim Kołem Naukowo-Podróżniczym „Denali”. 

Poza pracą badawczą i dydaktyczną za niezwykle ważną uważa działalność popularyzatorską, dlatego regularnie występuje na Śląskim Festiwalu Nauki i odwiedza placówki edukacyjne (od przedszkoli po szkoły średnie), a także organizuje wydarzenia popularnonaukowe na Wydziale.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top