Aleksandra
Osika
ambasadorka:
Doktorantka Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem jej projektu doktorskiego jest rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska Hornsundu (Spitsbergen) we wczesnym i środkowym holocenie (około 10–7 tys. lat temu).
Jestem absolwentką geografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i doktorantką Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Celem mojego projektu doktorskiego jest rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska Hornsundu (Spitsbergen) we wczesnym i w środkowym holocenie (około 10–7 tysięcy lat temu), kiedy klimat Spitsbergenu był cieplejszy niż obecnie, a lodowce osiągnęły minimalny zasięg bądź zanikły. Rozpoznanie stanu środowiska Hornsundu w tym okresie pozwoli na prognozę skutków współczesnego ocieplenia klimatu.
W latach 2020–2022 uczestniczyłam w trzech zorganizowanych przez Uniwersytet Śląski wyprawach na Spitsbergen oraz w badaniach na Islandii.
Od 2022 roku jestem kierownikiem projektu PRELUDIUM 20 Narodowego Centrum Nauki Rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska południowego Svalbardu podczas Optimum Klimatycznego Holocenu jako wzorca konsekwencji współczesnego ocieplenia klimatu.
W 2020 roku otrzymałam Arctic Field Grant 2020 ze środków Research Council of Norway na realizację badań terenowych na Spitsbergenie.
Niebawem rozpocznę staż doktorski na Uniwersytecie w Zurychu w ramach programu Bekker NAWA 2021.
Interesuję się geomorfologią glacjalną, rekonstrukcją środowiska Spitsbergenu i wszystkim, co związane z Arktyką.
Nagranie filmowe: o swoich wyprawach na Spitsbergen opowiada Aleksandra Osika – ambasadorka Międzynarodowej Szkoły Doktorskiej.
Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego
Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!