Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Anna Watoła – ambasadorka kierunku studiów

12.10.2022 - 13:00 aktualizacja 27.10.2022 - 10:16
Redakcja: MD

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr

Anna Watoła

ambasadorka kierunku:

Doktorka nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Od kilku lat organizuje akcje niesienia pomocy dzieciom z biednych rejonów Afryki poprzez tworzenie im warunków edukacyjnych. Zapalona podróżniczka, zarażająca tą pasją innych.

Anna Watoła - zdjęcie portretowe
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Anna Watoła – doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wieloletni nauczyciel wychowania przedszkolnego, oligofrenopedagog oraz była dyrektor przedszkola. Partner i koordynator wielu międzynarodowych projektów naukowo-badawczych. Członek Kapituły Założycielskiej Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Kierownik Kwalifikacyjnych Studiów Podyplomowych Edukacja Wczesnoszkolna i Wychowanie Przedszkolne Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. 

Autorka wielu publikacji naukowych z zakresu edukacji dziecka oraz dotyczących wykorzystania technologii informacyjnej w procesie nauczania – uczenia się, zarządzania i kierowania placówką oświatową. Od wielu lat prowadzi badania naukowe we współpracy z nauczycielami – praktykami i pracownikami naukowymi uniwersytetów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Wenezueli, Chinach oraz krajach skandynawskich. 

Od kilku lat organizuje akcje niesienia pomocy dzieciom z biednych rejonów Afryki, działa na rzecz tworzenia im warunków edukacyjnych. Udało jej się doprowadzić do zainstalowania paneli fotowoltaicznych w małej szkółce w wiosce Masajów w Amboseli, otrzymać akt darowizny kawałka ziemi pod budowę szkoły na wyspie Wasini nad Oceanem Indyjskim, uruchomienia „minipracowni” komputerowej. Szkoły, z którymi współpracuje, zdobyły w swych środowiskach lokalnych ogromny szacunek – wielu rodziców wysyła do nich swoje dzieci z bardzo odległych miejsc, bo zdobycie wykształcenia jest dla ich dzieci szansą na lepsze życie. 

Swoje pasje próbuje łączyć z działalnością zawodową i naukową. Wraz z młodymi ludźmi udało jej się zdobyć najwyższy górski szczyt Afryki – górę Kilimandżaro, zachwycać się podwodnym życiem w głębinach oceanów, mórz i jezior podczas nurkowania na znacznych głębokościach, uczestniczyć w zmaganiach sportowych koni w toku realizacji zajęć z dziećmi w ramach hipoterapii. 

W planach ma włączenie studentów naszego Uniwersytetu w realizację zajęć edukacyjnych z dziećmi w Afryce w ramach implantacji i modyfikacji metod nauki – uczenia się i kształcenia w atmosferze troski o losy ludzi na całym świecie.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!

return to top