kandydat

23.06.2023 - 14:30 aktualizacja 23.06.2023 - 14:30
Redakcja: mb

Miejsce, które łączy

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólna książnica naukowa dwóch katowickich uczelni – Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Biblioteka jest usytuowana w centrum Katowic, przy ulicy Bankowej 11a, w sercu kampusu uniwersyteckiego. W pobliżu CINiB-y znajdują się przystanki komunikacji miejskiej oraz dworzec kolejowy, co stanowi duże ułatwienie dla podróżujących użytkowników biblioteki.

Otwartość i nowoczesność

Centrum, jako książnica naukowa, służy przede wszystkim społeczności akademickiej: studentom, doktorantom, pracownikom uniwersyteckim. Ideą CINiB-y jest jednak otwartość: na czytelników, na nowe rozwiązania technologiczne, na zmieniające się oczekiwania użytkowników.

Ze zbiorów i usług korzystać mogą zatem mieszkańcy miasta i regionu, goście zagraniczni oraz wszystkie osoby zainteresowane funkcjonowaniem nowoczesnej książnicy. Centrum, poprzez zaplecze informacyjno-multimedialne, wspiera różnorodne potrzeby indywidualnego rozwoju oraz zapewnia wsparcie dla edukacji, kultury i biznesu. W budynku jednocześnie może przebywać około 1000 osób. Corocznie w przestrzeni CINiB-y odbywa się kilkaset wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, biznesowych, a także wycieczek, warsztatów (w tym dla dzieci i młodzieży) oraz szkoleń.

Korzystasz tak, jak Ci wygodnie

Biblioteka dysponuje ponad milionem publikacji – w tym ponad 300 tysiącami egzemplarzy w strefie wolnego dostępu otwartego dla użytkowników – oraz szerokim wachlarzem usług stacjonarnych i online, między innymi dostępem do źródeł elektronicznych, repozytoriów, baz danych. Z potrzebnych książek można korzystać na miejscu (na przykład w czytelniach lub w kabinach do pracy indywidualnej), posiadacze konta bibliotecznego mogą również – w wypożyczalni lub za pomocą urządzenia self-check – wypożyczyć książki do domu. Zwroty, oprócz wypożyczalni, obsługuje całodobowa wrzutnia zlokalizowana na zewnątrz gmachu Centrum.

Przestrzeń, która zaprasza

Realizowaniu idei otwartości sprzyja architektura przestrzeni CINiB-y: przestronne strefy pracy i nauki dostosowane również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, strefy chillout, gdzie można odpocząć na wygodnych pufach, sofach i leżakach, dostępność windy czy obecność pasażu kultury zlokalizowanego na poziomie 0.

CINiBA to zatem rodzaj „trzeciego miejsca”: użytkownicy bez trudu uzyskają fachową pomoc bibliotekarzy oraz specjalistów informacji naukowej, ale także spędzą czas, uczestnicząc w ciekawym wydarzeniu kulturalnym, oglądając wystawy lub po prostu relaksując się w kawiarni umiejscowionej wewnątrz gmachu, obok strefy wystawienniczej.

Spotkajmy się w CINIBI-e!

Logo Facebook   logo LinkedIN   Logo Instagram   Logo Tweeter   logo Youtuba

Pierwsze kroki w CINiB-ie 🙂 ⇓

uśmiechnięta dziewczyna w kapeluszu wybierająca książki w bibliotece

Zobacz nasze miasta akademickie!

Katowice

Cieszyn