kandydat

Roksana Bernat – ambasadorka kierunku studiów

14.10.2022 - 11:03 aktualizacja 15.11.2022 - 10:59
Redakcja: katarzynachojnacka

Poznaj ambasadorki i ambasadorów #NaszUniwersytet!

dr inż.

Roksana
Bernat

ambasadorka kierunku:

Zajmuje się przełamywaniem barier termodynamicznych w procesach polimeryzacji mniej aktywnych układów poprzez zastosowanie zewnętrznych czynników fizycznych (m.in. wysokiego ciśnienia). Angażuje się w popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży. Kocha zwierzęta, podróże, sport i książki.

Roksana Bernat
Fot. Małgorzata Dymowska, mat. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Roksana Bernat

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku chemia leków oraz studiów inżynierskich na kierunku technologia chemiczna. Doktor inżynier nauk chemicznych. Niedawno rozpoczęła swoją przygodę naukową i realizuje projekty badawcze na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.

Jej zainteresowania naukowe skupiają się na przełamywaniu barier termodynamicznych w procesach polimeryzacji mniej aktywnych układów poprzez zastosowanie czynników zewnętrznych, takich jak podwyższone ciśnienie czy ograniczenie przestrzenne. Szczególną uwagę skupia na kontrolowanych metodach polimeryzacji różnego typu monomerów w warunkach wysokiego ciśnienia.

W trakcie studiów doktoranckich realizowała badania pt. Innowacyjne metody polimeryzacji mniej aktywowanych monomerów LAMs (w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu SONATA ) oraz Innowacyjna metodyka dla produktów leczniczych w fazie rozwoju (w ramach projektu NOMAD-L finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju).

Jest współautorką artykułów naukowych opublikowanych w topowych międzynarodowych czasopismach polimerowych, a także patentu pt. Sposób otrzymywania poli(γ-butyrolaktonu) – niedostępnego dotąd na rynku biodegradowalnego, biozgodnego poliestru o ogromnym potencjale aplikacyjnym w przemyśle biomedycznym. Patent ten został nagrodzony w 2021 roku srebrnym medalem w konkursie wynalazków International Warsaw Invention Show (IWIS 2021) i w 2022 roku złotym medalem na XV Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG.

Należy również do interdyscyplinarnej grupy badawczej Silesia MacroSynth Group, zajmującej się szeroko pojętą chemią makromolekularną i chemią materiałów stosowanych, w szczególności syntezą polimerów o unikalnych parametrach na niewielką skalę.

Chętnie angażuje się również w popularyzowanie nauki wśród dzieci i młodzieży, o czym świadczy jej aktywne uczestnictwo w edycjach Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach oraz współprowadzenie zajęć dla szkół w ramach projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, będącego narzędziem finansowym Unii Europejskiej (Kreatywny odkrywca oraz Kreatywny eksperymentator).

Prywatnie jest miłośniczką zwierząt – ma dwa psy. Wolne chwile spędza z przyjaciółmi. Podróżuje, uprawia sport, wędruje po górach i czyta książki.

Wiele twarzy Uniwersytetu Śląskiego

Poznaj inne ambasadorki i innych ambasadorów #NaszUniwersytet!