Spotkanie autorskie z Jackiem Świdzińskim w Zagłębiowskiej Mediatece

09.09.2024 - 14:40, aktualizacja 09.09.2024 - 14:42
Redakcja: nk

W czwartek 19 września o godz. 18.00, w ramach projektu „Biblioteka Łączy” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Katowicach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, zapraszamy do Kawiarni Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) na spotkanie autorskie z Jackiem Świdzińskim – rysownikiem, scenarzystą, autorem komiksów, ilustracji, grafik i animacji. O kulisach pracy twórcy komiksów, swoim wyjątkowym stylu, rysunkowym humorze i poszukiwaniu inspiracji w historii autor opowie w rozmowie z Karolem Kućmierzem. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestniczki i uczestnicy spotkania będą mogli zakupić komiksy autora i zdobyć cenny autograf. Wstęp wolny.

Jacek Świdziński (ur. 1988) – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, członek grupy Maszin, autor komiksów („Paproszki, czyli małe piszczące ludziki”, 2008, „Przygody Powstania Warszawskiego”, 2008, „A niech cię, Tesla!”, 2013, „Zdarzenie 1908”, 2014, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, 2015, „Powstanie – film narodowy”, 2017, „Festiwal”, 2023). Współautor e-powieści „#manto” (2020) razem z Łukaszem Orbitowskim oraz albumu „W głowie tłumaczy” (scen. Tomasz Pindel, 2019). Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza (za „Zdarzenie 1908”), nagrody dla najlepszego polskiego albumu komiksowego 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (za „Wielką ucieczkę z ogródków działkowych”), Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty (za „Powstanie – film narodowy”). Za „Festiwal” otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Książka” oraz nagrodę dla najlepszego polskiego albumu komiksowego 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Był także nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Brał udział w wystawach i pokazach między innymi w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa 2015), Bunkrze Sztuki (Kraków 2016), Galerii Arsenał (Białystok 2016), Lieu d'Europe (Strasburg 2016). Komiksy i artykuły publikował w „Kontekstach”, „Kwartalniku Filmowym”, ha.art.pl, „The Guardian” i „Le Monde”. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”. Współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”.

„Biblioteka łączy” to wspólny projekt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Zarządu Oddziału w Katowicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu promujący książki, czytelnictwo i kulturę literacką. Nie istnieje nic innego, co w porównywalnym stopniu pobudzałoby wyobraźnię, poszerzało horyzonty czy rozwijało kreatywność, tak jak obcowanie z literaturą. Nie ma też skuteczniejszego sposobu promocji czytelnictwa niż bezpośredni kontakt z autorami i innymi czytelnikami. Dlatego wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Stowarzyszenia po raz kolejny sięgnęło po autorów znanych i cenionych. Imprezę uświetnią takie nazwiska jak Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Joanna Jax oraz Jacek Świdziński. Tak różnorodne grono gości z pewnością zadowoli gusta szerokiej rzeszy czytelników. Nawet tych najbardziej wybrednych.

W ramach projektu „Biblioteka łączy”, trwającego od 15 września do 15 listopada 2024 r., uczestniczki i uczestnicy będą też mogli poznać misję i inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki w Sosnowcu, w której, niezależnie od czytelniczych gustów i upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka łączy” zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Wszystkie osoby zainteresowane otrzymywaniem regularnych informacji o ofercie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu mogą zapisać się do newslettera za pośrednictwem strony www.biblioteka.sosnowiec.pl i śledzić Zagłębiowską Mediatekę w mediach społecznościowych (Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, TikTok).