XXVII uroczysty koncert akademicki z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego

29.05.2023 - 12:16, aktualizacja 29.05.2023 - 12:16
Redakcja: nk

Z okazji 55. rocznicy powstania Uniwersytetu Śląskiego rektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Koziołek zaprasza na uroczysty koncert akademicki „Świat Kilara – inspiracje, źródła”, który odbędzie się w piątek 16 czerwca 2023 roku o godzinie 18.00 w sali koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną nie tylko nowe interpretacje dzieł kompozytora, lecz także utwory współczesne z pogranicza klasyki i jazzu inspirowane tą twórczością. Wykonawcami koncertu będą artyści związani z Instytutem Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz zaproszeni goście. Nawiązania do źródeł zilustruje występ zespołu studenckiego, prezentującego muzyczny folklor karpacki.

W pierwszej części uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Nagrodę „Pro Scientia et Arte” otrzymają prof. dr hab. Jarosław Polański reprezentujący dziedzinę nauk ścisłych i przyrodniczych oraz prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz reprezentujący dziedzinę nauk humanistycznych, nauk społecznych, nauk teologicznych oraz dziedzinę sztuki. Ponadto prof. dr hab. Jerzy Łukaszewicz wygłosi wykład pt. „Kilka uwag w kwestii prawdy artystycznej”.

Część oficjalną koncertu poprowadzą studenci Uniwersytetu Śląskiego, a część artystyczną – Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W programie między innymi:

• karpacka muzyka ludowa w wykonaniu studentów Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego
  • Wojciech Kilar – „Orawa” w wersji na kwartet smyczkowy
  • słynne tematy muzyki filmowej Wojciecha Kilara
  • utwory muzyczne inspirowane twórczością Wojciecha Kilara

Wykonawcy

skrzypce – Adam Wagner, Marcin Hałat

altówka – Eugeniusz Mikołajczyk

wiolonczela – Karolina Nowak-Waloszczyk

kontrabas/gitara basowa – Łukasz Bebłot

fortepian/instrumenty klawiszowe – Piotr Kopiński, Agnieszka Kopińska

gitara elektryczna, kompozycja – Grzegorz Kapołka

gitara akustyczna – Tomasz Spaliński

perkusja – Michał Żymełka

saksofon/flet – Marcin Żupański

klawesyn – Joanna Boślak-Górniok

partie wokalne – Aleksandra Poniszowska, Bartosz Listwan

studenci Instytutu Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

wizualizacje – Szymon Łacheta, Adam Škňouřil

koncepcja artystyczna – Instytut Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Autor grafiki – dr hab. Stefan Lechwar, prof. UŚ, dyrektor Instytutu Sztuk Plastycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Bardzo serdecznie zapraszamy Państwa wraz z rodzinami i przyjaciółmi do udziału w koncercie.

Rejestracja uczestników

Liczba miejsc została już wyczerpana. Obecnie przyjmowane są zapisy na listę rezerwową – e-mail: koncert@us.edu.pl.

plakat informacyjny ze zdjęciem Wojciecha Kilara